Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Yalın Kimdir

yalin

Yalın, 30 Mart 1980’de Nişantaşı, İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu Ataköy İlköğretim Okulu’nda okumuştur. Annesinin adı Figen, babasının adı Kamil’dir. Gazeteci Ferai Tınç’ın yeğenidir.

İlkokul yıllarında pilot olmak isteyen Yalın’ın müziğe ilgisi babasının evde ona, gitarıyla Gipsy Kings ve Enrico Macias şarkıları çalmasıyla başladı. İlk bestelerini Saint Michel Fransız Lisesi’nde okurken, Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik Okulları’nda gitar dersleri alırken yapmaya başlamıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi okumaya başladığı dönemde beste çalışmalarını hızlandırmış ve albüm yolunda ilk adımları atmıştır.

Ellerine Sağlık
Yalın, beste çalışmalarını hızlandırdıktan sonra Kargo isimli müzik grubunun gitaristi Selim Öztürk’le beraber albüm hazırlıklarına başladı. Selim Öztürk’ün prodüktörlüğünde kaydedilen, yine Kargo grubundan Serkan Çeliköz’ün klavyeyi, Burak Karataş’ın bateriyi üstlendiği ve tüm şarkıların söz ve müziklerinin Yalın’a ait olduğu Ellerine Sağlık albümü 2004 yılının Mart ayında Universal Music etiketiyle piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı Zalim büyük ilgi gördü ve albüm ilk haftasında 200.000 satış rakamına ulaştı. İlk ayın sonunda 300.000 satış rakamına ulaşan Ellerine Sağlık, 4 ay gibi kısa bir sürenin sonunda 500.000 satış barajını aştı. Böylece Universal Music’in en çok satan albümler listesinde Guns N’ Roses’dan sonra gelerek dördüncü sıraya yükselmiştir. Böylece Müyap’ın “Yılın en çok satan albümleri” listesine girmiş oldu. Albüm dijital platformda da büyük ilgi görmüş ve 1 milyon 700 bin adet şarkı indirilmesiyle satış rekoru kırmıştır. Böylece albümün dijital platformdan kazandığı ciro 2 milyon doları bulmuştur. Zalim şarkısının ardından, Sonsuz Ol ve Günaydın şarkılarına klip çeken Yalın, bu üç şarkısıyla da programlarda birinci sıraya yükselmiş, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde de listelere girmiştir.

Albümde yer alan Değmez isimli parça 2005 yılı başında Martin Kierszenbaum tarafından Japon R&B şarkıcısı A.I. nin What’s Goin’ On Ai isimli albümü için yeniden düzenlendi. Albümde Famous ismiyle yer alan şarkıda A.I., Yalın ve ünlü müzisyen – yapımcı Shaggy ile düet yaptı. A.I ve Martin Kierszenbaum tarafından İngilizce sözler yazılan, mix’i Destiny’s Child, Christina Aguilera, Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü yıldızlarla çalışan David Pensado tarafından yapılan “Famous” un, Yalın’a ait kısımlarının Türkçe kayıtları ise Londra’da yapıldı. Dünya müzik piyasasında da gelecek vaat eden bir Japon sanatçının, sözü ve bestesi Yalın’a ait bir şarkıyı, melodiye sadık kalarak, üstelik Türkçe nakarat kısımlarıyla seslendirmesi Yalın için olduğu kadar, Türk Pop Müziği adına da önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Albüm sonrası çıktığı turnede İstanbul’da Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ve Rumeli Hisar’ı başta olmak üzere Türkiye’nin ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde 40’a yakın konser verdi. 2004’ün Aralık ayında albüm promosyonu ve satışı durdurulmuştur. Bunun nedeni ise albümün çıktığı Universal Music’in Türkiye’de kapanmasıdır.

Bir Bakmışsın
Yalın, Ellerine Sağlık albümünün konserleri devam ederken 2004’ün Aralık ayında ikinci albümü için hazırlıklara başladı. Hazırlık sürecine girildiği sıralarda Universal Music’in Türkiye’de kapanması dolayısıyla birinci albümün promosyonu durduruldu ve bunun üzerine ikinci albüm hazırlıklarına hız verilerek Pasaj Müzik’le anlaşıldı. Prodüktörlüğünü Selim Öztürk’ün yaptığı, tüm söz ve müziklerin Yalın’a ait olduğu, düzenlemelerin Yalın, Selim Öztürk, Serkan Çeliköz, Burak Karakaş ve Ferhat Hasanoğlu tarafından yapıldığı Bir Bakmışsın albümü Nisan 2005’te piyasaya çıktı. Albümün ilk klip çekilen parçası Küçücüğüm oldu. Ardından Bir Bakmışsın , Ben Bilmem ve Yalın’ın, “Şu ana kadar yaptığım en iyi şarkı.”[15] diye adlandırdığı, albümdeki favorisi olarak gösterdiği Keşke’ye klipler çekildi. Albümün çıkış parçası Küçücüğüm 2005 yılında POPSAV tarafından yılın şarkısı ödülünü aldı.

Bir Bakmışsın “2006 yılının en çok satan albümleri” arasına girerek, Müyap tarafından başarısı belgelendi ve Altın Plak aldı. “Bir Bakmışsın” albümü ayrıca koleksiyonerler için Long Play formatında da yayınlandı. Yalın’ın Küçücüğüm şarkısına Volga Tamöz tarafından yapılan remixlerden oluşan “Küçücüğüm (Remix)” Eylül 2005’te piyasaya çıkarıldı.

Her Şey Sensin
Yalın’ın üçüncü albümü Her Şey Sensin Avrupa Müzik etiketiyle Mart 2007’de piyasaya çıktı. Tüm söz ve müziklerin Yalın’a ait olduğu albümün kaydı Los Angeles’da, Michael Jackson, Bon Jovi, Eric Clapton, Shakira, Christina Aguilera’nın albümlerinde yer alan dünyanın en önemli gitaristlerinden Tim Pierce, Beatles efsanelerinden Ringo Starr’ın bas gitaristi Matt Bissonette, Hossam Ramzy ile yapıldı.

Albüm satışa çıktığı ilk 20 gün içerisinde, herhangi bir klip yayınlanmadan önce 110.000’lik bir satış rakamına ulaştı. “Yılın en çok satan yerli albümleri” arasına girerek Müyap’tan Altın Plak sahibi oldu. Albümden ilk klip Cemil Ağacıkoğlu tarafından Her Şey Sensin parçasına çekildi. Ardından Cumhuriyet ve Kalamadım şarkılarına klip çekildi. Özellikle Cumhuriyet şarkısı büyük ilgi gördü.

Ben Bugün
Kısa bir ara verdikten sonra 2009 yılında Ben Bugün adlı albümünü çıkarttı. Tüm söz ve müziklerin Yalın’a ait olduğu albümün aranjörlüğünü Alper Erinç üstlenmiştir. Albüm fotoğrafları içinse ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’la çalışılmıştır. Albümde şu ana kadar gördüğümüz Yalın’dan çok farklı başka bir Yalın görüyoruz. Bunu kendisi de şu sözüyle ifade etmiştir: “Bu albümde yeni biri ile çalışmaya başladım: Alper Erinç. Bana ve şarkılarıma çok değişik bir yaklaşım getirdiğine inanıyorum. Şarkı yazış şeklime de, söyleyiş şeklime de, aranjmanlara da… Onun bu anlamda hayatıma girmiş olmasından büyük keyif aldım, umarım onunla çalışmaya uzun yıllar devam ederiz. İlk defa, 12 şarkı koyduk albüme, önceki albümlerde 10’ar tane koyuyorduk. Bu sefer 12 koyduk. Bir tane akustik versiyonlu bir parçamız var, bahçe versiyonu, bahçede kaydettik bu şarkıyı, bir gitar bir vokal. Bu albümde, biraz daha benim hareketli, eğlenceli ve biraz daha nasıl söylesem, deli yanımı göstermeye çalıştık şarkılarda. Güzel olduğuna inanıyorum, benim gurur duyduğum bir iş en azından, şu ana kadar gelen tepkilerden çok ama çok mutluyum. Umarım konserlerle birçok insanla birçok dinleyici ile şarkılarımı paylaşma imkânı bulurum. ”

Bu albümde Ah Be Kardeşim, Bit Pazarı, Ki Sen gibi şarkılar çok sevildi.Albümün ilk klibi Ah Be Kardeşim’e çekilmiştir.İkinci klip Aralık ayında Ki Sen adlı parçaya çekilmiştir.

Yalın’ın albümlerinin toplam satışı 1 milyonu, toplam cirosu 6 milyon doları aşmıştır.

Anlat Güzel Mi Oralar
Beş yılda dört albüm piyasaya süren Yalın, 2012 yılının ilk aylarında çıkarmayı planladığı yeni albümü öncesi Haziran ayında Anlat Güzel Mi Oralar single’ını piyasaya sürdü. Sözü ve müziğinin Yalın’a ait olduğu, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürülen single’ın düzenlemelerini Ozan Çolakoğlu üstlendi. Şarkının klibini Ah Be kardeşim’de olduğu gibi Ömer Faruk Sorak yönetti. Yalın, single çıkarma nedeni hakkında şunları söylüyor: “Beş yılda dört albüm yaptım, hepsinin stresi ve yorgunluğu ayrıydı. Bu albümü ise içime sine sine, sakin sakin yapmak istiyorum. O yüzden zamana yaydım. Daha önce her proje “Yeter artık, bir daha gitar görmek istemiyorum” diyerek bitti. Şimdi daha hevesliyim. Bu sene herkes albüm bekliyordu aslında. Bu şarkı “Hadi albüm çıkar artık” diyenler için… Gecikmeden dolayı özür niteliğinde bir çalışma oldu… Ama single’cı değilim, kariyerim bu şekilde devam etmeyecek.”

Diskografi
– Ellerine Sağlık (2004)
– Bir Bakmışsın (2005)
– Her Şey Sensin (2007)
– Ben Bugün (2009)
– Anlat Güzel Mi Oralar (2011)
– Sen En Güzelsin (2012)
– Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda (2013)


Leave a Comment

Loading...