Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Teoman Kimdir

teoman

1967 yılında İstanbul’da doğan Teoman Yakupoğlu, müzikle lise yıllarında yoğunluklu olarak ilgilenmeye başladı. 1986’da okul arkadaşlarıyla beraber Mirage grubunu kurarak sahne hayatına başladı. Uzun yıllar bu grupla başarılı çalışmalar yapan Teoman, grubun 90’lı yılların başında dağılmasıyla beraber sırasıyla; Black Rose, Mavi Sakal, Indians gibi gruplarla çalıştı.

Teoman, 1995 yılında solo ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Hazırlıklar devam ederken 1996’da geleneksel hale gelen ’Roxy Müzik Yarışması’nda ilk solo albümünde yer alan ’Ne Ekmek Ne de Su’ ve ’Yollar’ isimli parçalarıyla ’En İyi Beste’ ve ’En İyi Grup’ ödüllerini aldı.

1997 yılında ilk albümü ’Teoman’ çıktı. Prodüktörlüğünü başarılı bir isim olan Rıza Erekli’nin üstlendiği bu albüm, basındaki olumlu eleştirilerin yanı sıra, 1997’nin sonunda müzik yazarları tarafından yılın en iyi albümü seçildi.

Yaklaşık 1,5 sene sonra 1998 yılında ikinci albüm ’O’ ile müzik severlerin karşısına çıktı. Kendine özgü vokal performansının yanısıra söz yazarı ve besteci olarak da kendini kanıtlayan Teoman, 1998 yılında ikinci albüm ’o’, aynı adı taşıyan klibiyle Cumhuriyet Gazetesi tarafından da yılın klibi seçildi.

2000 Mayıs ayında Teoman’ın üçüncü albümü ’17’ çıktı. Albüm çıktığı andan itibaren çok yüksek bir satış ve beğeni grafiği çizerek yılın en başarılı albümleri arasında yer aldı.

2000 yılında gerçekleştirilen Altın Kelebek Ödüllerinde ’En İyi Erkek Pop Sanatçı’sı ödülünü alan Teoman ’17’adlı albümyle yılın en çok satan sanatçısı durumunda.


Leave a Comment

Loading...