Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

Sırrı Süreyya Önder

Adı Soyadı: Sırrı Süreyya Önder
Doğum Tarihi:7 Temmuz Cumartesi, 1962
Doğum Yeri: / Adıyaman / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi, Yazar

Siyasetçi, yazar ve oyuncu
Sırrı Süreyya Önder, 7 Temmuz 1962’de Adıyaman’da Türkmen asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1978 yılında Adıyaman Lisesi’nde öğrenci iken Maraş Katliamı’nı protesto eden grupta yeraldığı için tutuklanarak cezaevine girmiştir. Tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanarak Ankara’ya gitti. 12 Eylül Askeri Darbesi yapıldığı sırada Ankara’da bulunan Önder, ilk tutuklama furyasında yeniden hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl mahkumiyet aldı. Açlık grevleri ve benzeri protestoları ve eylemlerde bulunması nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.
Sinema oyunculuğunun yanı sıra, yazarlık, televizyon programcılığı ve son olarak da siyasete atılan Önder, çok yönlü kişiliğinin yanı sıra esprili konuşmalarıyla da ünlenmiştir.
Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu (BDP’nin desteklediği Bağımsızlar) saflarında genel seçimlere katılmış ve 2011 yılında İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçilmiştir.
Sinema
Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez’le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır. 2012 yılında F Tipi Film’in de yönetmenlerinden biri olmuştur. Ayrıca bazı filmlerde de oyuncu ve senarist olarak yer almıştır.
Yazarlık
Önder, gazeteciliğe Ocak 2010 – Mart 2010 tarihleri arasında BirGün gazetesinde köşe yazıları yazarak başladı. Ekim 2010’dan sonra Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Mayıs 2011 itibariyle Özgür Gündem Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam etti. Ayrıca televizyonda da periyodik olarak programlarda yeraldı.
Filmleri
2006 Beynelmilel – Oyuncu (Servet
2008 O… Çocukları – Senarist
2009 Ada: Zombilerin Düğünü – Taksici
2009 Ejder Kapanı – Oyuncu (Asayiş Şube Müdürü)
2010 Mar – Konuk Oyuncu
2011 Yeraltı – Oyuncu (Cevdet)
2012 F Tipi Film – Yönetmen

Leave a Comment

Loading...