Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Sezen Aksu Kimdir

sezen aksu

Sezen Aksu – o zamanki soyadı ile ‘Yıldırım’- 13 Temmuz 1954 yılında Denizli’nin Sarayköy’ünde doğdu. Anne ve babası öğretmendi. Üç yaşında İzmir’e taşındılar. Büyüme çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan Sezen, resim, tiyatro, dans dersleri alırken, yüksek öğrenim için Ziraat Fakültesi’ni seçti. Aynı yıllarda İzmir Radyosu sanatçılarının dersler verdiği İzmir Sanatçılar Derneği’ne girdi ve dört yıl aralıksız, iki yıl aralıklı, altı yıl süreyle Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.

1970’lerin ortalarında “Yaşanmamış Yıllar” adlı parçasıyla birden ünlendi. Bazıları kendinin olmak üzere hep yerli besteleri seslendirdi. 1975 yılından beri Türk Pop Müziği alanında çalışan Sezen Aksu, üç yüzden fazla söz ve besteye imza attı. Yine aynı yıl  ilk kez televizyon programına çıktı. Birkaç kez altın plak aldı. “Minik Serçe” adlı bir film çevirdi.”  Ziraat öğretimini yarıda bırakarak kendini müziğe verdi. Oyun gücünü kanıtladıği “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” (1979) adlı müzikaldeki “Sen Ağlama”, “Geri Dön”, “Dağlar Dağlar” gibi şarkıları listelerde baş sıraları aldı.”

Sezen Aksu’nun hayatının en acı olayları iki önemli dostunu kaybetmesiyle yaşadığı olaylardır. Uzay Heparı ve Onno Tunç. Bu eşsiz iki muzik dehasının hayata veda etmesi Sezen Aksu’yu cok derinden yaralamıştır.

Sezen Aksu (gerçek adı: Fatma Sezen Yıldırım) (13 Temmuz 1954, Sarayköy, Denizli). Anne ve babası öğretmendi. Üç yaşında İzmir’e taşındılar. Büyüme çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan Sezen, resim, tiyatro, dans dersleri alırken, yüksek öğrenim için Ziraat Fakültesi’ni seçti. Aynı yıllarda İzmir Radyosu sanatçılarının dersler verdiği İzmir Sanatçılar Derneği’ne girdi ve dört yıl aralıksız, iki yıl aralıklı, altı yıl süreyle Türk Sanat Müziği eğitimi aldı.

İlk 45liğini 1975 yılında Sezen Seley olarak çıkaran Aksu, bu albümün neredeyse hiç satmaması yüzünden hayal kırıklığına uğradıysa da 3. 45liğiyle ünlü oldu ve Olmaz Olsun şarkısıyla müzik listelerinde 1 numaraya çıktı. 1979 yılına kadar 8 45lik yapan Aksu, ilk uzunçaları 1977’de “Allahaısmarladık” adıyla çıkardı. Bunu 2 plak içindeki 21 şarkının bulunduğu ve sanatçıya “Minik Serçe” lakabını kazandıracak olan “Serçe” albümü izledi.

1980 yılında “Sevgilerimle ” albümünü çıkaran Sezeb için özel bir yıl oldu.  1982 yılında dillerden düşmeyecek olan Firuze’yı çıkardı ve 2 yıl aradan sonra da “Sen Ağlama ” albümünü çıkardı. 1986 yılında Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra müzikalinde oynadı. 1988 yılında ise “Sezen Aksu ‘88” albümü çıkardı ki bu albümün özelliği plak formatında çıkan son albümüdür.  1989 yılında “Sezen Aksu Söylüyor” albümü, 1991 yılında ise  “Gülümse” albümünü çıkararak Türk müziğine klasikler kazandırdı. 1993 yılında ise alıştığımız Sezen Aksu tarzının dışında bir albümle karşımıza çıktı “Deli Kızın Türküsü”. 1995 yılında ise buram buram Anadolu kokan “Işık Doğudan Yükselir” albümünü çıkardı. 1997 de “Düğün ve Cenaze” albümü , 1999 da “Sarı Odalar” adlı single’ını çıkardı.

Sezen Aksu 2000 yılında “Deliveren ” albümyle çıktı karşımıza. 2002 yılında çıkarmış olduğu “Şarkı Söylmek Lazım”  albümü, 2003 yazınnda “Yaz Bitmeden” albümü ve 2005 yılında “Bahane” albümünü çıkardı.


Leave a Comment

Loading...