Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Şebnem Ferah Kimdir

sebnem ferah

Şebnem Ferah 1972 yılında Yalova’da doğdu. Daha küçük bir çocukken çeşitli kurslara katılarak ve dersler alarak müzikle olan ilişkisi belirgin bir hal almıştı. İlk öğrenimini bitirdikten sonra kolej sınavlarına girip kazandığı Bursa Koleji’ndeyse ilk önce okulunun orkestrasında şarkı söylemeye , hemen arkasından da çeşitli gruplarda şarkı söylemenin yanı sıra gitar ve klavye çalmaya başladı. Çok geçmeden ; yaptığı besteleri çalıp söyleyebileceği, uzun soluklu olmasını arzu ettiği bir grup kurmaya karar verdi ve Volvox’u. Kurdu.
Şebnem Ferah ODTÜ’yü kazandıktan sonra Ankara’ya  yerleşmek zorunda kaldı gruptaki diğer arkadaşlarıysa İstanbul’da kalınca çalışmaları bir süre için aksadı. Bundan dolayı  Şebnem Ferah eğitimini bırakmaya ve asla uzak duramadığı müzik çalışmalarına devam edebilmek için İstanbul’a gelmeye karar verdi. Küçük denilebilecek yaşlarda kurulan Volvox grubun elemanları , aradan zaman geçip doğal olarak farklı tercihlerde bulunmaya karar verince volvox birlikte çalışmay son verdi ve Şebnem Ferah da kendine solo bir kariyer edinmeye karar vererek aldığı albüm tekliflerini değerlendirmeye başladı.

Şebnem Ferah 1996 yılının sonbaharında KADIN adlı albümünü çıkardı. Bu albüm sonrasında verdiği konserlerle Şebnem Ferah sahne performansını daha büyük kitlelerle paylaşma fırsatı bularak ülkemizin en beğenilen kadın şarkıcıları arasına girdi.

Şebnem Ferah daha sonra 1999 yılında ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM adlı 2. albümünü ve 2001 yılında prodüktörlüğünü de kendisinin üstlendiği PERDELER albünü çıkardı.2003 yılındaysa prodüktörlüğünü yine kendisinin üstlendiği KELİMELER YETSE albümü müzik severlerle buluştu.
Ve 2006 yılında çıkardığı CAN KIRIKLARI adlı bu albüm ismini ; aynı adlı kitabın yazarının Şebnem Ferah’a bu kitabı hediye olarak göndermesi ve Şebnem Ferah’ın da bu isimden daha ilk anda etkilenip yazdığı aynı isimli şarkıdan (kitabın yazarı Karin Karakaşlı’nın özel izni ve bilgisine başvurularak) aldı.


Leave a Comment

Loading...