Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ruh sağlığı ve davranış bozuklukları nedir?

Ruh sağlığı ve davranış bozuklukları nedir?

Beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızda çok önemlidir ve bu sebeple ruh sağlığını korumaya yönelik adımlar atmalı, ruh sağlığı ve davranış bozukluklarına yola açacak faktörlere hayatımızda yer vermemeliyiz. Ruh sağlığı ve davranış bozuklukları nedir, hangi problemler ruh sağlığını olumsuz etkiliyor, davranış bozuklukların yol açıyor buyurun makalemizin devamından hep birlikte öğrenelim.

Ruh sağlığı ve davranış bozuklukları

Bireyin kendisiyle, çevresiyle ve toplumla barış içinde olması, dengeli, düzenli ve uyum sağlayabilecek bir çabayı sürdürmesi akıl sağlığı olarak tanımlanmaktadır. Kaygı, üzüntü, sıkıntı, korku, öfke, heyecan gibi duyguların aşırı uzun sürmesi akıl sağlığını bozmaktadır. Akıl sağlığını bozan ve davranış bozukluklarına yol açan faktörleri inceleyelim.

Engelleme: Bir nesneye, ulaşılmak istenen bir amaca varmayı engelleyen, gereksinmemizin giderilmesini önleyen duyguya denir. Bu kimi zaman fiziksel engellerdir, kimi zamanda sosyal ve yasal engellemelerdir.
Hayal kırıklığı: Engellenmiş duygunun şiddetli bir biçimde yaşanması halidir.

Çatışma: Ayna anda ulaşılması hayal edilen fakat bir tanesini seçememenin verdiği kararsızlık halidir.

Tüm bunların yanı sıra yaklaşma çatışması, kaçınma çatışması, yaklaşma çatışması, kaygı, stres de ruh sağlığını ve davranış bozukluklarına yol açan faktörlerdir.

Bir önceki Melankoli nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda melankoli hastalığı tedavisi, melankoli hastalığının tedavisi ve melankoli nasıl geçer hakkında bilgiler sunulmuştu.

Bakılanlar: En çok rastlanılan ruh hastalıkları, ruh hastalıkları neden ileri gelir, ruh hastasına ne iyi gelir

Etiketler: ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, ruh sağlığını etkileyen faktörler

Leave a Comment

Loading...