Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Pink Floyd Kimdir

pinkfloyd

Pink Floyd, dünya çapında başarıya ulaşmış, progressive ve psychedelic rock müzik grubudur. Felsefik şarkı sözleri, yenilikçi albüm kapakları, etkileyici-grift sahne şovları ile anılırlar. Dünya çapında 230 milyon albüm satışıyla dünyanın en başarılı rock müzik gruplarından biridir. Pink Floyd, Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde 51. sırada bulunmaktadır. Grubun gitaristi David Gilmour ise Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi arasında 14. sırada yer almaktadır.
Grubun ilk oluşumundan sonraki kayıtları ve çalışmaları psychedelic rock tarzından oldukça uzaktı. Ve grup o zamanlar ciddi anlamda dinlenen ve de beğeni toplayan Jazz müziğini, alt yapıları olarak benimsedi ve müziklerindeki bateri ve gitar alt yapılarını Jazz akorları üzerine kurarak başarı sağladı. Daha sonra kendilerini geliştirerek kendi müziklerini oluşturdular. Bunun ismi ne jazz ne de psychedelic rock’tı. Bu, dünyada ilk defa diğer müzik türlerinden farklılığını gösteren bir müzikti. Bu Pink Floyd gerçeğiydi. O zamanlar tüm dünya Pink Floyd’u konuşuyordu. Müzik otoriteleri bile ne yorum yazabileceklerini bilmiyorlardı. Grup “Psychedelic Rock” tarzları ve görselleri çok iyi kullandıkları konserler ile Londra yer altının en önemli gruplarından biri haline gelmişti. 1966’da daha bir firmayla anlaşmamışken gazeteci Peter Whitehead’ın çektiği Tonite Let’s All Make Love in London belgeselinde şarkılarıyla yer aldılar.

1966’da ilk kez bir müzik şirketiyle anlaştılar. 1967’de Arnold Layne single’ı ile müzik dünyasına girdiler. 20. olan bu single’ı See Emily Play takip etti. Şarkı 6. olmuş ve grubu ünlü program “Top of the Pops”’a çıkartmıştır. İlk albümleri The Piper at the Gates of Dawn bir şarkı dışında tamamen Barrett imzalıydı. Albüm İngiltere’de büyük bir başarı kazandı. Amerika’da albüm çok iyi satmasa da grup Jimi Hendrix ile beraber turneye çıkıp kendini tanıttı.

1970’de Atom Heart Mother yayınlandı. Grup albümün ilk şarkısını 23 dakikalık bir beste olan “Atom Heart Mother”ı bir orkestrayla kaydederek oluşturmuştu. Grubun üç elemanının da solo eserleri ve bir tane daha deneysel parçadan oluşan albüm Floyd’un o dönem en çok satan albümü olmuştu. Grup üyeleri daha sonra bu albümü beğenmemiş olsalar bile deneyselliği, ses efektleriyle Pink Floyd ile bütünleşecek elementlerin bulunduğu ilk albüm olmuştu. Floyd albümün başarısıyla ilk Amerika turnelerine çıkmıştı. Albümün ismiyle ilgili soru soran gazetecilere grup üyelerinden Nick Mason şöyle cevap veriyordu: “Her şey atomik bir kalp makinesiyle hayata bağlanmış hamile bir kadının gazete manşetine çıkmasıyla başladı. Dünyanın annesini ya da dünyanın kalbini düşünmek istiyorsan ineklerle başlık arasındaki bağlantıyı da görürsün.”

Grup 1971’de ilk dönemlerindeki teklilerinin toplandığı Relics albümünü çıkardı ve Zabriskie Point albümüne şarkılar verdi. Aynı yıl içinde bulunan “Echoes” parçasıyla dikkat çeken Meddle yayınlandı. Ses efektlerin daha da dikkat çektiği albüm, grup tarafından da grupça çalıştıkları ilk albüm olarak görülmüştü. Albüm İngiltere listelerinde 3 numaraya kadar çıktı.

1972’de çıkan Obscured By Clouds, “La Vallee” adlı filmin film müziğiydi. Albüm bir önceki Meddle’a göre daha sade olmasıyla dikkat çekiyordu. Albüm eleştirmenler tarafından çok beğenilmese de ilk kez Amerika listelerine ilk 50’den giriyordu. Free Four şarkısı ise Amerika’da bir hit haline geldi. Şarkı daha sonra çok konu olacak Roger Waters’ın babasıyla ilgiliydi. Albüm Waters gruptan ayrılana dek David Gilmour’un son yazdığı sözleri içeriyordu.

Grup 1996’da “Rock ’N Roll Hall of Fame”e girmeye hak kazandı Törende Roger Waters bulunmadı. 2000’de Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980-81 konser albümü ve 2001’de best of Echoes yayınlandı. 2003’te Dark Side of the Moon yeniden yayınlandı. 2004’te ise Nick Mason “Inside Out” isimli Pink Floyd kitabını yazdı.

Gilmour, Mason ve Wright 2003’te ölen menejerleri Steve O’Rourke için birleşip “Fat Old Sun” ve “The Great Gig In The Sky”’ı cenazede çaldılar. 1981 yılındaki Earls Court (Londra) konserinin ardından bir daha sahnede birlikte görülmeyen grubun orijinal kadrosu 2 Temmuz 2005 tarihinde Londra Hyde Park’ta düzenlenen Live 8 yardım konserlerinde 24 yıl sonra bir araya geldi ve “Breathe”, “Money”, “Wish You Were Here” ve “Comfortably Numb” parçalarını canlı olarak çaldı.

Grup kurucularından Syd Barrett, 7 Temmuz 2006’da pankreas kanserinden dolayı hayatını kaybetmiştir. 2007’de ise onu anma konserinde Roger Waters sahne almıştır, konserin sonunda ise sürpriz olarak Gilmour, Mason, Wright Arnold Layne’i çalmışlardır. Gecenin son şarkısında tüm konuklar beraber “Bike”ı söylemişlerdir ancak Roger Waters, diğer Floyd üyeleriyle sahneye çıkmamıştır. Grubun piyanisti Richard Wright da 15 Eylül 2008 tarihinde açıklanmayan bir kanser çeşidinden dolayı yaşamını yitirdi.

Syd Barrett ve Roger Waters’tan sonra grubun üçüncü lideri olarak nitelendirilen David Gilmour gelen turne tekliflerini “Artık yaşım ilerledi. Pink Floyd’un stüdyo ve turne stresini kaldıramam” diyerek geri çevirmektedir. Bu açıklama, bir bakıma Pink Floyd’un ebedîyen dağıldığını ve bir daha birleşmeyeceğini göstermektedir.

Diskografi

Stüdyo Albümleri
– (1967) The Piper at the Gates of Dawn
– (1968) A Saucerful of Secrets
– (1969) Ummagumma
– (1970) Atom Heart Mother
– (1971) Meddle
– (1973) Dark Side Of The Moon
– (1975) Wish You Were Here
– (1977) Animals
– (1979) The Wall
– (1983) The Final Cut
– (1987) A Momentary Lapse of Reason
– (1994) The Division Bell


Leave a Comment

Loading...