Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir?

Osman Yüksel Serdengeçti Kimdir?

Osman Yüksel Serdengeçti
Adı Soyadı: Osman Yüksel Serdengeçti
Doğum Tarihi:15 Mayıs Salı, 1917
Doğum Yeri: Akseki / Antalya / Türkiye
Mesleği: Kategori YokOsman Yüksel Serdengeçti

Gazeteci ve yazar, eski Antalya milletvekili
Asıl ismi Osman Zeki Yüksel’dir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde öğrenci iken, 1944 Mayısında meydana gelen olaylara karıştığı için Hüseyin Nihal Atsız’la beraber bir süre hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra eğitimine devam etmek için aynı fakülteye başvurmuşsa da bu isteği reddedildi. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e hitaben yazdığı ve “Yüksek makamın alçak vekiline” şeklinde başlayan yazısı sebebiyle yeniden hapse girdi.
Hapisten çıkınca toplam 33 sayı yayınlanan ve birçok sayısı siyasi irade tarafından toplatılan Serdengeçti dergisini çıkarmaya başladı. Dergideki yazılarından dolayı okuyucusu onu Serdengeçti olarak tanıdı ve bu nedenle kendisi de sonradan Serdengeçti soyadını aldı.
Osman Yüksel Serdengeçti, 1965-1969 döneminde Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği yaptı. Partisine yönelttiği eleştiriler sebebiyle, bir süre sonra Adalet Partisi’nden ihraç edildi. Milletvekilliği görevi sırasında kravat takmadığı için uyarı aldı ve uyarıları dikkate alınmayınca genel kurula girişi yasaklandı. Bunun üzerine beline bağladığı kravatla içeri girdi ve yakasına takması gerektiğini söyleyenlere; “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” diye cevap verdi. Necip Fazıl’ın yakın arkadaşlarından biri olan Serdengeçti, hazır cevaplılığıyla bilinir ve muhafazakar kesimin sevilen fikir adamlarındandır. Türkçülerin “Tanrı Türk’ü Korusun” sloganına karşılık Serdengeçti “Tanrı Türk’ü, Allah da Müslümanı Korusun”diyerek bir döneme damgasını vurmuştur.
Serdengeçti, Yeni İstanbul gazetesinde “Selam” başlığıyla yazılar da yazmıştır.
Eserleri
Mabedsiz Şehir
Bu Millet Neden Ağlar?
Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?
Ayasofya Davası
Mevlana ve Mehmet Akif
Türklüğün Perişan Hali
Gülünç Hakikatlar
Kara Kitap
Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı
Radyo Konuşmaları
Akdeniz Hilalindir

Leave a Comment

Loading...