Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Obsesyon nedir?

Obsesyon nedir?

Obsesyon ne demek, obsesyon ne demektir, obsesyon nedir belirtileri nelerdir, obsesyon nasıl bir hastalıktır günümüzde sıkça rastlanan bir ruh hastalığı olarak bilinen obsesyon hakkında pek çok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Obsesyonun tanımı, obsesyonun anlamı makalemizde uzman açıklamalarıyla sizlerle paylaşıldı.

Obsesyon ne demek

Obsesyon hastalığı

Kişinin kontrolü dışında sürekli tekrar eden düşünce ve uyarılar olarak tanımlanan obsesyon, hastanın kendi tarafından bilinen ancak karşı konulamayan bir rahatsızlıktır. Halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinir.

Kişi kendi düşünce ve davranışlarının ne kadar anlamsız olduğunu ve kendilerini rahatsız ettiğini bilseler, bu düşüncelerinden kurtulamadıklarının farkındadırlar. İğrenme, korku, şüphe ve anksiyete gibi duyguları da beraberinde getiren obsesyonda bu düşünce ve uyarılar beynin bir ürünüdür.

Günümüzde sık görülen obsesyonlar ise şunlardır:

Dinle ve ahlaki değerlerle aşırı iglinme Kontrol dışı sürekli tekrarlanan cinsel düşünce Kontrolü kaybetme, saldırgan bir kişiliğe bürünme Kendilerinin ya da sevdiklerinin başında kötü bir şey gelecekmiş korkusu Kişinin çevreye kir bulaştırması ya da çevreden kendisine kir bulaşması vs.

 

Belirtileri ise şunlardır:

Zorlayıcı düşünceler, Tekrarlayıcı davranışlar, Adet edinilmiş hareketler, Hastanın sergilediği davranış ve düşüncelerinden rahatsızlık duyması, ama önüne geçememesi, Günlük yaşamın etkilenmesi.

Bir önceki Davranış bozukluğu belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda davranış bozukluğu ve davranış bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

Bakılanlar: ruh hastalıklarının belirtileri nelerdir, diyet ile ortaya çıkan davranış bozuklukları çocuklarda, hasta da ruh sağlığı bozuklukları nelerdir, www havale gecirmek hangi hastaliga sebebiyet verir, insanın kendi duşuncelerinden rahatsızlık duyması


Leave a Comment

Loading...