Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Obezitenin gebeliğe etkisi

Obezitenin gebeliğe etkisi

Obezitenin gebeliğe zararları obezitenin hamileliğe zararları obezitenin hamileliğe etkileri obezitenin gebelikte riskleri nelerdir hamilelikte obezitenin zararları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için sagliksiteniz.com ekibi boş durmadı ve merak edilen bu soruların yanıtlarını araştırdı. Obezite günümüzün en sık rastlanır hastalıklarından bir tanesi olduğu için, bu rahatsızlığın belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri merak ediliyor. Obezite hastalığı her zaman için risk taşımaktadır, fakat gebelikte obezitenin zararları daha büyüktür.

Obezitenin gebeliğe etkisi

Gebelikte obezitenin etkisi göz ardı edilmemeli, hamile olan bayanlar aynı zamanda obezite hastası ise bu tehlikeli durumlara karşı önceden önlem almalıdır. Çünkü obezite gebelikte sadece anne adayını değil bebeği de kötü bir şekilde etkilemekte, sağlıksız bebeklerin dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlık açısından sorunsuz bir bebek dünyaya getirmek için hamilelikte nelere yapmanız gerektiğini bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Vücutta aşırı oranda yağ birikmesi anlamına gelen obezite, vücut kitle indeksine göre tanımlanmaktadır.

Vücut kitle indeksi;
18,5 in altındaysa zayıf kilolu
18,5 – 24,9 arasındaysa normal kilolu
25 – 29,9 arasındaysa kilolu
30- ve üzeri kilodaysa obez
40 ve üzerindeyse aşırı obezitedir.

Obezite hastalığı aynı zamanda gebe kalmayı da zorlaştırıyor. Çünkü obezite adet döngüsünü etkiliyor ve hamilelik şansını bu sebeple düşürüyor. Hamilelikte mütenevvi komplikasyonlarının riskini arttıran obezite, en çok da anne adayını tansiyon sıkıntısı içine sürüklüyor. Obez kadınların gebe kalması durumunda yüksek tansiyon hastalığı riski yüksek oranda artıyor. İdrar yolları enfeksiyonları, obstruktif uyku apnesi, makrozomi, kronik sorunlar, doğum kusurları, beklenen doğum süresinin uzaması, bebek ölümü, düşükler gibi pek çok gelişme riski bulunan durumların husule gelmesini kolaylaştırıyor. Obezitenin gebelikte bebeğe etkileri ve anne adayına etkileri bu şekildedir.

Bir önceki Şişman annenin, şişman çocuğu olur! başlıklı konumuzda Hamilelik ve şişmanlık hakkında bilgiler sunulmuştu.

Bakılanlar: obeziteyi tedavi edebilmek icin neler yapilmalidir

Etiketler: obezitenin gebeliğe zararları, obezitenin gebelikte bebeğe etkileri, obezitenin gebelikte riskleri nelerdir, obezitenin hamileliğe etkileri, obezitenin hamileliğe zararları

Leave a Comment

Loading...