Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Nuri Bilge Ceylan Kimdir

nuri-bilge-ceylan

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980’lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Nuri Bilge Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi.

Sinemaya “Koza” adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral “Kasaba” filmini, 1999 yılında da bir ****-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan “Mayıs Sıkıntısı”nı çekti. Film, Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi “Uzak”, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı.

Ceylan’ın dördüncü uzun metrajı “İklimler”, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışmalı bölümüne kabul edildi.

Ceylan, 61. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde, “Üç Maymun”adlı filmi ile ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü aldı.

Filmografi
Üç Maymun 2007 – Yönetmen, Senarist
İklimler 2006 – Yönetmen, Senarist, Oyuncu
Uzak 2002 – Yapımcı, Görüntü Yönetmeni, Yönetmen, Senarist
Mayıs Sıkıntısı 1999 – Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Görüntü Yönetmeni
Kasaba 1997 – Görüntü Yönetmeni, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
Koza 1995 – Senarist, Yapımcı, Görüntü Yönetmeni, Yönetmen


Leave a Comment

Loading...