Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Nuh Gönültaş Kimdir?

Nuh Gönültaş Kimdir?

Nuh Gönültaş
Adı Soyadı: Nuh Gönültaş
Doğum Tarihi:1966
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Gazeteci

Nuh Gönültaş

Gazeteci, yazar
1966 yılında Ankara’da dünyaya geldi.  İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptıktan sonra, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan 1988’de mezun oldu. Gazetecilik hayatı, 1987’de Tercüman Gazetesi İzmir Bürosu’ndaki stajyerliği ile başladı. Buradaki bir yıllık çalışmasından sonra Zaman Gazetesi’nde muhabir olarak göreve başlayan Nuh Gönültaş, beş yıl boyunca TBMM’de Parlamento muhabirliği yaptı. Aynı yıllarda Zaman gazetesinde köşe yazıları kaleme almaya başladı. 1997-1998 yıllarında lisan öğrenmek için ABD’ye gitmesi dolayısıyla yazarlığa bir süre ara verdi. 2002 yılı sonlarında Zaman’daki köşe yazarlığından ayrılarak Tercüman Gazetesine geçti. Tercüman Gazetesi’nin Bugün adıyla yayınlanmaya başlandığı günden bu yana Bugün Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007’de Yılın Köşe Yazarı Ödülü’ne layık görülen Gönültaş, evli ve üç çocuk babasıdır.
6 Haziran 2007 tarihli “Erlerimiz savaşıyor, subaylarımız nerede?” yazısıyla gündeme gelmiş ve sert eleştiriler almıştır. Taha Kıvanç kendi köşesinde, yazısından bir gün sonra izne ayrılmış olan Nuh Gönültaş’ın bu tepkileri hak etmediğini, Gönültaş’ın yazısında cevaptan çok soru hâkim olduğunu, benzer soruları aynı günlerde Vatan’dan Necati Doğru “Milletin oğulları şehit! Vekili liste sarhoşu! Komutanı suspus!” yazısı ile ve Hürriyet’ten Oktay Ekşi “Hesabını kim verecek?” başlıklı yazısı ile sorduğunu ifade etmiştir. Aksiyon dergisi de Gönültaş’ı savunarak, yazısında “elle tutulur bir terörle mücadele planı olmadığını, iki aylık temel eğitim almış erlerle terör mücadelesi vermenin yeterli olamayacağını” söylediğini, yazarın yazdıklarının tamamına bakılınca maksadın açıkça ortaya çıktığını, birtakım medya organlarında yazının sadece belli cümleleri alınarak değerlendirilmesini ve Fethullah Gülen ile bağlantı kurulmaya çalışılmasını eleştirmiştir. Ayrıca Nuh Gönültaş internet aracılığıyla hakkındaki iddialara cevap vermiş, “Terörle mücadele, bu iş için özel yetiştirilmiş subayların işidir.” sözünün “Subaylar neden ölmüyor?” biçiminde yorumlanmasını provokasyon ve bir andıç olayı olarak değerlendirmiş, yazılarını Fethullah Gülen’in telkiniyle yazdığı tezini yalanlamıştır.
Kitapları
Gurbet Lahikası
Mason/Dul Kadının Çocuğu
Bush ve Evanjelizm’in Mesih Planı
Derin Vatan / Yenilgi Yenilgi Büyümen Zaferler Ülkesi…
Dijital Röntgenci / Sam Amca’nın Soğuk Nefesi (Eşref Günaydın ile birlikte kaleme almıştır. )
Derin Devlet (Erol Mütercimler, Ömer Lütfi Mete, Erol Bilbilik, John Pilger, Emin Gürses, Deniz Ülke Arıboğan, İbrahim Karagül, Mahir Kaynak, Cem Küçük ile birlikte kitabın yazar kadrosunda yer almıştır.)

Leave a Comment

Loading...