Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Nil Karaibrahimgil Kimdir?

Nil Karaibrahimgil Kimdir?

Nil Karaibrahimgil

Adı Soyadı: Nil Karaibrahimgil
Doğum Tarihi:17 Ekim Pazar, 1976
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Sanatçı

Nil Karaibrahimgil

Türk pop müzik sanatçısı
Ankara’da dünyaya gelen sanatçı, aslen Ordulu’dur. Müzisyen Suavi Karaibrahimgil’in kızı olan Nil, henüz 12 yaşında iken, “I see clouds rain is coming…” (Türkçe: Bulutları görüyorum, yağmur geliyor…) adlı ilk bestesini yaptı. Ortaokulda piyano; daha sonra caz gitarı çalmaya başladı. Yine 12 yaşından itibaren okuldan arta kalan zamanlarında Serdar Erener’e ait Reklamevi adındaki reklam ajansında metin yazarlığı yapmaya başladı. 2000’de Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Üniversiteden sonra da reklam sektöründe çalışmaya devam etti. Hüner Margarin ve First Duo reklamları ile sektörün oskar ödülleri olarak kabul edilen Kristal Elma Ödüllerini kazandı. Başta Bellona, Trendy&Friendly Algida gibi ürünler olmak üzere bir çok markanın reklam müziklerini yaptı. Nil Karaibrahimgil için asıl dönüm noktası Hazırkart reklamlarında oynaması oldu. Reklamda, kısa sürede tüm Türkiye’nin diline dolanan “Ben Özgürüm” adlı parçayı seslendiren Nil’i, insanlar “Özgür Kız”‘ olarak tanındı. Reklamın daha sonra çekilen bölümlerinde Nil’e, pop müziğin başarılı isimlerinden Tarkan da eşlik etmiştir.
2002 yılında Ozan Çolakoğlu ile çalışan Nil Karaibrahimgil, Sony Müzik firmasından, Nil Dünyası ismindeki ilk albümünü çıkardı. Tarzı oldukça farklı olan “XL” ( ilk klip parçası) ,  “Rüzgar” ve “Kek” adlı parçalarla pop müzikte dikkat çekmeyi başardı. 2004’te çıkardığı 2. albümü Nil FM’deki bütün şarkıların söz ve müzikleri kendisine aittir. Albümün çıkış ve klip parçası olan “Gitme Yoksa” şarkısı hit olmuştur. Nil’in, 2006’da çıkardığı Tek Taşımı Kendim Aldım albümünün çıkış şarkısı olan “Pırlanta” gündem oluşturmuş, medyada bayanların tektaşlarını nasıl elde etmeleri gerektiğinin tartışılmasına neden olmuştur. MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007 de en iyi Türk sanatçı dalında aday gösterilen Nil Karaibrahimgil, aynı zamanda Hürriyet gazetesinin “Kelebek” ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Penti çorap reklamında da rol almıştır.
26 Ocak 2009 tarihinde  “Nil Kıyısında” adlı dördüncü albümü piyasaya çıktı. Albümün çıkış parçası olan “Seviyorum Sevmiyorum” şarkısı Türkiye müzik listelerinde altı hafta boyunca bir numarada kaldı. Şarkı sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Balkan ülkelerinde de çok tutuldu ve Balkanika TV’de gösterime girmeyi başardı. 2009 yılında medyada, büyük ozan Neşet Ertaş’ı tanımadığı yönünde haberler çıkmış, konunun medyada yer alması nedeniyle Neşet Ertaş’ın kendi sayesinde tanındığını söylediği haberleri yer almıştır. Daha sonra Karaibrahimgil, olayın bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu söyleyerek, Neşet Ertaş sevenlerden özür dilemiştir. 21 Ocak 2010 tarihinde şarkıcı Sertab Erener’in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlenmiştir.
2011 yılı Şubat ayında, köşe yazılarından oluşan İçimi Açsan Nar, Ama Yerim Dar isimli kitabı yayınlanmıştır.
Kitapları
Nil’in Kelebekleri, 320s, 2011, Doğan Kitap
Albümleri
Tek taşımı kendim aldım (Pırlanta, Peri, Bu mudur, kamikaze)
Sınav OST (Yaş 18)
Nil Kıyısında (Seviyorum sevmiyorum, duma duma dum, kırık)
Hakkında her şeyi duymak istiyorum

Leave a Comment

Loading...