Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Nihal Bengisu Karaca Kimdir?

Nihal Bengisu Karaca Kimdir?

Nihal Bengisu Karaca
Adı Soyadı: Nihal Bengisu Karaca
Doğum Tarihi:1972
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Gazeteci

Nihal Bengisu Karaca

Gazeteci, yazar
Yunanistan doğumlu cerrah bir babanın kızı olarak 1972 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Kayseri İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. 1994’te yayın hayatına başlayan Aksiyon dergisinde görev yapmış, 1995-96 yıllarında kısa bir süre Kanal 7’de metin yazarlığı ve programcı olarak çalışmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelen Karaca, sinema eleştirileri yazmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar hazırlamıştır. 2002’de çalışmaya başladığı Zaman Gazetesi’nde, kültür sanat sayfasında sinema eleştirileri kaleme almayı sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, sonra da gazetenin yorum sayfasında köşe yazısı yazmaya başlamıştır. 2005 yılından bu yana haftalık haber dergisi Yeni Aktüel’de yazmaktadır.
2007’de Radikal gazetesinde yayınlanan “Bir mütesettirin tatil güncesi” yazısı ile ilgi uyandırmış, bunun üzerine Hürriyet’ten Ayşe Arman kendisi ile bir röportaj yapmıştır. 2009 yılında ise Ayşe Arman babasını kaybedince, Karaca başsağlığı mesajı göndermiş, ardından ikili, “iki farklı mahallenin temsilcisi” sıfatı ile iki bölümlük yeni bir söyleşi yapmışlardır. Şubat 2009’da Zaman gazetesi için son yazısını yazan yazar, Habertürk’e geçmiştir.
Habertürk transferinin ardından Ahmet Hakan’a benzetilmeye ve onunla kıyaslanmaya başlandı. Gazete Habertürk’teki ilk ayında “Maktulün bir femme fatale olarak portresi” adlı bir yazı kaleme aldı. Bu yazıyla ilgili sert eleştiriler aldı ve aynı gazetedeki bazı meslektaşlarıyla tartışmak zorunda kaldı. Ardından, “Maktulün bir femme fatale olarak portresi 2!” adlı bir eleştiri yazısı yazdı. Halen Gazete Habertürk’teki köşe yazılarını devam ettiren yazarın, “Yanardağda pişirilir, totemle servis yapılır” isimli basılmış bir kitabı ve “Kadın oradaydı” isimli ortak eserde “Büyük filmin esas kızı:Havva” adlı bir çalışması bulunmaktadır. Nihal Bengisu Karaca, Psikiyatrist Ender Karaca ile evlidir.

Leave a Comment

Loading...