Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Mustafa Sarıgül Kimdir?

Mustafa Sarıgül Kimdir?

Mustafa Sarıgül
Adı Soyadı: Mustafa Sarıgül
Doğum Tarihi:15 Kasım Perşembe, 1956
Doğum Yeri: Iliç / Erzincan / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi, İşadamı

Mustafa Sarıgül

Siyasetçi, işadamı
Mustafa Sarıgül, Hakkı Sarıgül ve Ayşe Sarıgül’ün oğlu olarak Erzincan’ın İliç ilçesi, Güngören Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Dedesinin annesinin lakabı olan “kadirov” nedeniyle Erzincan’daki sülalesine “kadiroğlu” denilmektedir. Güngören Köyü İlkokulu’ndan mezun olan Sarıgül, ailesinin İstanbul’a göç etmesiyle eğitimine İstanbul’da devam etti. Zincirlikuyu İsov Yapı ve Meslek Lisesi ve ardından da Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.
1980 yılında öldürülen milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu’nun tek kızı olan Gülsüm Köksaloğlu ile evlendi. Abdurrahman Emir adında bir oğlu olan Sarıgül, eşi 1985 yılında vefat ettikten yaklaşık 8 yıl sonra, ikinci evliliğini 1993 yılında Aylin Kotil ile yaptı. Evlendiklerinde Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008’de ise ikinci eşinden boşandı. Bir çocuğu da Aylin Kotil’den oldu.
Sırasıyla Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunan Sarıgül, daha sonra ticaret hayatına atıldı.
Siyasi yaşamına ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği yaparak başladı. Sırasıyla Gençlik Kolu Yönetim Kurulu sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisine sahip oldu.
1987 Genel Seçimlerinden önce yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı oldu. Seçimlerde kullanılan tercihli oyların da da çoğunu alarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Türkiye’nin en genç milletvekili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.
Ayrıca TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.
1994 yılılnda Demokratik Sol Parti (DSP) çatısı altında Şişli Belediye Başkanlığı için aday oldu, ancak kazanamadı. 1999 Yerel Seçimlerinde ise yine DSP’den girdiği yarışı kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.
Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilen Sarıgül, 2002 yılında DSP’den istifa ederek İsmail Cem’in liderliğinde kurulan Yeni Türkiye Partisi’ne (YTP) geçti. 2003’te ise YTP’den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katıldı.
28 Mart 2004 yerel seçimlerinde CHP’nin adayı olarak Şişli Belediye başkanlığına ikinci kez seçildi. Yüzde 60’ın üzerindeki oy oranıyla cesaretlenen Sarıgül, CHP’nin liderliğine aday oldu. 29 Ocak 2005’te, Ankara’da yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayı’nda Deniz Baykal’a karşı yenildi. 24 Mart 2005’te, CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından “Kurultayı arbede ve şiddet ortamına çevirdiği” gerekçesiyle CHP’den ihraç edildi. Kararın iptali için verdiği uzun hukuk mücadelesini 2008’de kaybeden Sarıgül, Kasım 2008’de yeniden Demokratik Sol Parti’ye katıldı.
2009 Yerel Seçimleri’nde, bu sefer DSP’den, üçüncü kez Şişli belediye başkanlığına aday oldu ve yüzde 55’le 3. kez seçildi.
Temmuz 2009’da DSP’den istifa edip Türkiye Değişim Hareketi’ni kurmuştur. 22 Haziran 2010’da yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’yi destekleyeceğini açıkladı.
Mustafa Sarıgül’ün, “TBMM’de bir Milletvekili” ve “İstanbul’da Direksiyon Sallamak” adlı iki kitabı bulunmaktadır. Ayrıca Şişli Meslek Yüksek Okulu mütevelli heyeti başkanlığını yapmaktadır.

Leave a Comment

Loading...