Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Mustafa Ceceli Kimdir?

Mustafa Ceceli Kimdir?

Mustafa Ceceli
Adı Soyadı: Mustafa Ceceli
Doğum Tarihi:2 Kasım Pazar, 1980
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Sanatçı, Şarkıcı

Mustafa Ceceli

Şarkıcı, aranjör ve yapımcı
2 Kasım 1980 tarihinde Ankara’da doğdu. Ceceli’nin müziğe karşı ilgisi ailesi tarafından çok küçük yaşlarda farkedildi. 6 yaşında piyano öğrenmeye başladı. Aldığı 2 yıllık piyano eğitimi sonrası, öğretmeni konservatuvar eğitimi almasını tavsiye etti. Lisedeyken amatör olarak düzenlemeler yapmaya başladı. Üniversite sınavına girdi ve Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünü kazandı. Yine bu dönemde arkadaşlarının kurmuş olduğu bir grupta keyboard çalmaya başlayan Mustafa Ceceli, bir taraftan da albüm çıkarmak isteyen sanatçılara demo kayıtlar hazırlıyordu. Fakültenin 3. sınıfında tekrar üniversite sınavına girerek Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandı ve Ankara’daki müzik hayatına son vererek İstanbul’a geldi.
İstanbul’a geldikten sonra, Cenk Eren’in vokalistliğini yapan Merih Ermakastar’ın şarkılarına düzenlemeler yaparak profesyonel aranjörlük hayatına başladı. Piyasaya çıkan bu albüm sayesinde Ozan Doğulu ile tanıştı ve o dönemde hazırlıkları süren Kenan Doğulu’nun ‘’Demedi Deme’’ albümündeki Aklım Karıştı şarkısının düzenlemesini yaptı. Yaptığı bu başarılı düzenleme sonrasında Sezen Aksu’ya kadar uzanan bir müzik yolculuğuna başladı. Sezen Aksu’ya hem albümlerinde hem de sahnede eşlik eden Ceceli’nin yaptığı aranjeler büyük ilgi gördü. Düzenlediği İkili Delilik, Hükümsüz ve Gidemem şarkıları listelerde üst sıralara çıktı. Yine o dönemde düzenlediği Çakkıdı şarkısı Türk Pop Müziğine yeni bir soluk getirdi ve yoğun ilgi gördü. Daha sonra Emre Altuğ, Levent Yüksel, Hande Yener, Serdar Ortaç, Melih Görgün, Betül Demir, Murat Boz, Sıla, Hepsi ve Emel Müftüoğlu’na hazırladığı aranjelerle hızlı yükselişine devam etti.
Samsun Demir’den gelen teklif üzerine ENBE orkestrası albümünde misafir sanatçı olarak, Sezen Aksu’nun “Unutamam“ adlı şarkısını seslendirdi. Şarkı 35. Altın Kelebek “En İyi Çıkış Yapan Solist’’ ve Power Türk Video Müzik Ödülleri “En İyi Çıkış Yapan Video Klip” ödüllerine layık görüldü. Bu şarkıdaki etkileyici yorumuyla solistlik kariyeri de başladı. “Limon Çiçekleri” adlı ilk single çalısması 14 Temmuz 2009 tarihinde DMC tarafından piyasaya sürüldü. Şarkı, müzik listelerinde bir numaraya yerleşti ve yayın kuruluşları tarafından yapılan pek çok oylamada yılın en iyi single ödülünü aldı. Yaklaşık iki yıl süren bir çalışma döneminden sonra 20 Kasım 2009’da ilk solo albümünü çıkardı. 16.Kral TV Müzik ödülleri gecesinde ‘’En Iyi Erkek Sanatçı’’ ve ‘’En Iyi Albüm’’ ödüllerini aldı. Bu ödüller sonrası, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen gecede ‘’Hastalıkta Sağlıkta’’ isimli şarkısıyla ‘’Yılın En Iyi Çıkış Yapan Şarkısı’’ odülünü kazandı. Ardından Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen 37. Altın Kelebek ödüleleri gecesinde ‘’En Iyi Çıkış Yapan Sanatçı’’ ödülüne layık görüldü. Profesyonel olarak aranjörlük hayatına da devam eden Mustafa Ceceli son olarak; Sertab Erener, Tarkan, Ajda Pekkan ve Aşkın Nur Yengi için düzenlemeler yaptı. EnBe Orkestrası Kalbim albümünde seslendirdiği 2 şarkı ‘Eksik’ ve ‘Yağmur Ağlıyor’ büyük ilgi gördü. ‘Eksik’ şarkısı Mustafa Ceceli / Elvan Günaydın düeti şeklinde dinleyicisiyle buluştu. Mayıs-Haziran aylarında ‘Eksik’ şarkısının ‘Remixes’ albümü satışa çıktı.
2012 Es ve Es Remixestir]
2 Nisan 2012 Pazartesi günü yeni albümü ‘ES’ i müzik piyasasına sundu ve ilk video klibini de albümle aynı adı taşıyan ‘Es’ adlı şarkıya Murad Küçük yönetmenliğinde çekti.
Albümler
Mustafa Ceceli (albüm) (2009)
Limon Çiçekleri (2009)
Hastalıkta Sağlıkta (2010)
Mustafa Ceceli Remix (2010)
Es (Albüm) (2012)
Es Remixes (2012)
Videografi
2007 “Unutamam” Enbe Orkestrası
2008 “Karanfil” Uzay Heparı – Sonsuza
2009 “Limon Çiçekleri” “Mustafa Ceceli”
“Hastalıkta Sağlıkta”
2010 “Dön”
“Tenlerin Seçimi”
“Hata” (ft. Ozan Doğulu) 130 Bpm
“Bekle” “Mustafa Ceceli”
“Eksik” (Elvan Günaydın ile birlikte) Kalbim
2011 “Yağmur Ağlıyor”
“Şarkı” “Mustafa Ceceli”
“Sensiz Olmaz ki” (ft. İskender Paydaş) Zamansız Şarkılar
2012 “Es” “Es”
“Bir Yanlış Kaç Doğru”
“Deli Gönlüm”
Ödülleri
2008 Powertürk Müzik Ödülleri (En İyi Çıkış Yapan Video (Karanfil)
35. Altın Kelebek Ödülleri (En İyi Çıkış Yapan Solist)
İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA) (En İyi Çıkış Yapan Sanatçı)
2009 İstanbul FM Altın Ödülleri (En İyi Single – Bay (Limon Çiçekleri)
2010 Kral Tv Müzik Ödülleri (En İyi Erkek Sanatçı)
Kral Tv Müzik Ödülleri (En İyi Albüm (Mustafa Ceceli 2009)
MÜ-YAP Altın Plak (Mustafa Ceceli 2009)
37. Altın Kelebek Ödülleri 5En İyi Çıkış Yapan Solist)
Magazin Gazetecileri Derneği (Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkısı (Hastalıkta Sağlıkta)
Altın Kariyer Ödül Töreni (En İyi Pop Erkek Sanatçı)
7.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri (En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı)
1. Pal FM Müzik Ödülleri (En İyi Çıkış Yapan Sanatçı)
14. İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA) (En İyi Albüm – Bay (Mustafa Ceceli 2009)
Siyaset Dergisi Ödülleri (Yılın Türk Pop Müzik Erkek Sanatçısı)
2011 17. Kral Müzik Ödülleri (Yasal Olarak En Çok İndirilen Şarkı (Dön)
17. Kral Müzik Ödülleri (En İyi Düet (Eksik)
1. TRT Müzik Ödülleri (Yılın Erkek Sanatçısı)
2012 2. Pal FM Müzik Ödülleri (En İyi Erkek Sanatçı)
2. Pal FM Müzik Ödülleri (En İyi Cover (Sensiz Olmaz Ki)
2. Pal FM Müzik Ödülleri (En İyi Düet (Eksik)
25. Uluslararası Tüketici Zirvesi (Kalite Ödülü)
11.Avrupa Gazeteciler Derneği Medya Ödülleri En İyi Pop Sanatçısı

Leave a Comment

Loading...