Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Müjde Ar Kimdir?

Müjde ar

 

Ünlü söz yazarı Aysel Gürel’in kızı olan Müjde Ar,in Gercek adi Kamile Suat Ebrem dir. 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sanat hayatına tiyatro oyuncusu olarak başlayan Müjde Ar, bir süre mankenlik de yaptı. Kendisini Türkiye çapında üne kavuşturan ilk rolünü tiyatro sahnelerinde değil televizyon ekranlarında canlandırdı. Halit Ziya Uşaklığil’in ölümsüz eseri Aşk-ı memnu’nun televizyon için yapılan ve 1974 yapımı olan sinema uyarlamasında Bihter karakterini canlandırdı.

Ve Babacan isimli filmle sinema oyunculuğuna başlayan Müjde Ar çok yakında gerçekleşmesine katkı sağlayacağı Atıf Yılmaz – Müjde Ar sinemaya devriminin ilk adımını 1975 yılında atmıştı.
Müjde Ar
Bir süre sonra kadın sorunları ve köhnemiş dejenere namus anlayışını irdeleyen pek çok filmde oynadı.

80′li yıllarda Atıf Yılmaz’ın yönettiği Müjde Ar’ın oynadığı Türk filmleri revaçtaydı.
grafiksaati .com .net .org Gençlik haberleri Kültür sanat magazin haber dergisi
Türk Kadını, o filmleri biraz irkilerek seyreder ve Müjde Ar’ın canlandırdığı kadın rollerinde, örf adet ve törelerin yoğun baskıları altında ezilen, liği bastırılmış (bir yandan bacım muhabbeti yapılıp öte yandan da et olarak görülen) ezilmiş Türk kadınını görürdü. Bu yüzden çok tutmuştu o filmler çünkü onlar (Müjde Ar filmleri) söylenemeyen gizli tutulan bir gerçekliği tepki almaktan korkmadan dile getiriyordu.

Müjde Ar
Yıllar geçti, o yıllardan geriye çok az şey kaldı. Belirli kesimlere ve bölgelere sıkıştırılmış baskılar en acımasız şekilde devam ederken, bir kısım genç farklı konuları konuşur oldu. Başarısız da olsa, Avrupa Birliği yolunda yapılanlar, yurt dışı eğitim olanakları ve ülke ekonomisindeki dışa açılma çok şeyleri değiştirdi. Gençliğin bir bölümü köhne değer yargılarıyla yönetilirken diğer bir kısmı dizginleri kopmuşçasına farklı değer yargılarına koştu. Artık bir devir kapanmış ve otostop yaparak dünyayı gezmeyi düşünebilen özgür Türk kızlarının dönemi başlamıştı. Evet belki o dönem artık gerilerde kaldı ama şu gerçek değişmedi. Müjde Ar bir sinema oyuncusu olarak, (Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde) bir dönemi en iyi anlatan birkaç kadından biri idi…


Leave a Comment

Loading...