Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Muammer Aksoy Kimdir?

Muammer Aksoy Kimdir?

Muammer Aksoy
Adı Soyadı: Muammer Aksoy
Doğum Tarihi:1917
Doğum Yeri: Ibradi / Antalya / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi, Hukukçu

Muammer Aksoy

Siyaset ve hukuk adamı
Milletvekili olan babası İbradı’lı Hacı Musazade Numan Aksoy, annesi, Hattatzade Mustafa Hulusi’nin kızı Nadire Hanım’dır. Kardeşleri Prof. Dr. Muzaffer Aksoy, Nilüfer Pehlivanlı, Dr. Fikret Aksoy ve Sevim Batukan’dır. Ülke Hanım ile evli olan Muammer Aksoy’un, Işık ve Arın isminde iki oğul ve Aslı, Muammer Can Aksoy ve İlke Aksoy isimli üç torunu vardır.
Tüm derslerinden tam not alarak 1939 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora programını tamamladı. Yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık ve Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1957’de üniversite kanununda yapılan değişikliklerin üniversitelerin özerkliğini zedelediği gerekçesiyle üniversiteden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne girdi.
27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında tekrar üniversiteye döndü ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde profesör oldu. Kurucu Meclis Antalya İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961) ile 1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü görevleri yaptı. CHP parti meclisi üyesi oldu. 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra tutuklandı, fakat yargılama sonucunda beraat etti. 1977 yılında CHP İstanbul milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini üstlendi . 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi.
1989 yılında Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla beraber Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu. 31 Ocak 1990 tarihinde Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Cenazesi 3 Şubat’ta Ankara Maltepe Camii’den kaldırılarak Cebeci Asrî Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dersliğe Muammer Aksoy’un adı verilmiştir.

Leave a Comment

Loading...