Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Menderes Mehmet Tevfik Türel Kimdir?

Menderes Mehmet Tevfik Türel Kimdir?

Menderes Mehmet Tevfik Türel
Adı Soyadı: Menderes Mehmet Tevfik Türel
Doğum Tarihi:11 Temmuz Cumartesi, 1964
Doğum Yeri: / Antalya / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi

Menderes Mehmet Tevfik Türel

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, milletvekili
Menderes Türel, ilk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladıktan sonra İngiltere’ye giderek gazetecilik eğitimi aldı. Uzun yıllar Antalya’da gazetecilik yaptı. Çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından birçok kez yılın gazetecisi ödülüne layık görüldü. 1987’de Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye’nin en iyi gazetecisi seçildi.
1992’de, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oda Meclisi üyesi oldu. Daha sonra 21 Kasım 1987- 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevi yaptı. 9 Kasım 2001’de yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldi ve 22 Ocak 2004 tarihine kadar bu görevine devam etti. Bu tarihte, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olmak için Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etti.
28 Mart 2004 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler daimi üyeliği görevi de yaptı.
12 Haziran 2011’de gerçekleşen Milletvekili Genel Seçimleri’nde AK Parti Antalya 2. sıra milletvekili adayı olarak katılmış ve kazanarak TBMM’ye girmiştir. Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini de yürütmüştür.
30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçilmiştir, halen AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Menderes Türel evli ve 2 çocuk babasıdır.

Leave a Comment

Loading...