Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Melih Gökçek Kimdir?

Melih Gökçek Kimdir?

Melih Gökçek
Adı Soyadı: Melih Gökçek
Doğum Tarihi:20 Ekim Çarşamba, 1948
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi

Melih Gökçek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Aslen Gaziantepli olan Melih Gökçek’in çocukluğu memleketi Gaziantep’te geçti. Avukat olan babası  Ahmet Gökçek, Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanlığı görevini yürütüyordu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamlayan Gökçek, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde girdi ve böylece 1967 yılından itibaren Ankara’ya yerleşti. Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu’ndan mezun oldu ve yerel Gaziantep Haber Gazetesinde parlamento muhabirliği yapmaya başladı. Askerlik görevine başlamadan önce Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür yardımcılığını yürüttü.
Askerliğini yedek subay olarak Kıbrıs Güzelyurt’ta yapan Gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına başladı. 1984’de Anavatan Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanlığına aday oldu ve seçimleri kazandı. 1989 yılında Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne getirilen Melih Gökçek, bu görevini 1991 yılına kadar sürdürdü.
Siyasi hayatı
25 Mart 1984 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 1989 yerel seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanlığına ikinci kez  aday oldu, ancak kazanamadı. Melih Gökçek, 1991 yılında siyasi ve bürokratik hayatında dönüm noktası olacak bir karar vererek, ANAP’tan istifa edip Refah Partisi’ne geçti. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak TBMM’ye girdi.
2 yıl, 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği hala devam ederken, Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 6.500 oy fazlasıyla büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Belediye Başkanlığı sırasında “Periler Ülkesinde” adlı heykeli Altınpark’tan kaldırtırken söylediği “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözü, büyük tartışmalara neden oldu.
Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından Fazilet Partisi’ne geçen Gökçek, 1999 yerel seçimlerinde ikinci kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Seçimleri %55 oy oranı ve 30.000 oy farkıyla kazandı. Ankara tarihinde ilk kez iki dönem üst üste seçilen Belediye Başkanı oldu.
2004 belediye seçimlerinde yine kazandı ve Ankara tarihinde üç dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen ilk kişi oldu.
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde 4. kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez dört dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen kişi oldu.
Başkanlık yaptığı dönemde Ankara Büyükşehir Belediyesi “Avrupa Şeref Bayrağı” (2001) ve “Avrupa Şeref Plaketi” (2003) ne layık görülmüştür. Gökçek, 10 Ekim 2009’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek çalışmalar yapan şehirlere ve belediyelere verilen en büyük ödül olan Avrupa Ödülü’nü, parlemento başkanı Luis Marie de Puıg’in elinden almıştır.
Mayıs 2010’da düzenlenen OICC Toplantısı’nda Belediye Projeleri alanında 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 3’ünü elde eden Ankara, “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi” ile Kentsel ve Bölgesel Planlama Birinciliği’ni, “Göksu Park” ile Çevre Düzenlemesi Birinciliği’ni ve “Mogan Park” ile de Çevre, Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma İkinciliği’ni, 54 ayrı ülkeden katılan 170 temsilcinin arasında kazandı.

Leave a Comment

Loading...