Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Mehmet Cihat Özönder Kimdir?

Mehmet Cihat Özönder Kimdir?

Mehmet Cihat Özönder
Adı Soyadı: Mehmet Cihat Özönder
Doğum Tarihi:1947
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi

Mehmet Cihat Özönder

Milletvekili, sosyolog ve türkolog
1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yine aynı bölümde akademik kariyerine başladı. “Manisa Salihli’de Meskun Kazak ve Bulgaristanlı Göçmenlerin Sosyo-Kültürel Yapıları” konulu tezi ile doktorasını aldı. 1981’de Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Hankuk University of Foreign Studies’de iki yıl misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1992’de profesör unvanını alan Özönder, Hacettepe Üniversitesi’nde Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni kurdu ve uzun yıllar Sosyoloji bölüm başkanlığı yaptı. 1991’de bir sivil toplum kuruluşu olan KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nı (KÖKSAV) kurdu ve başkanlığını üslendi.
Hacettepe Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü düzeylerde Genel Sosyoloji, Kurumlar Sosyolojisi, Kültürel Değişme, Sosyal Değişme, Gelenekler ve Görenekler, Türk Sosyo-Kültür Yapısı, Kent Sosyolojisi derslerini veren Mehmet Cihat Özönder, bu konularda lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri yönetti. Bunun yanında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü’nde Türk Dünyasının Sosyo-Kültürel Yapısı, Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda Kore Kültürü Araştırmaları dersleri de verdi. Başbakanlıkta Türkiye dışında yaşayan Türkler konusunda müşavirlik yaptı ve ilgili çeşitli derneklerde görev aldı. Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kırım, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen çeşitli kongre, konferans ve sempozyumlarda Türk kültürü konularında konuşmalar yapan Özönder’in, Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısı ile başta Balkan Türkleri olmak üzere Türk dünyasının sorunlarına yönelik pek çok çalışması ve yayını bulunmaktadır.
23. Dönemde MHP’den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder, mazbatasını almak üzere  Ankara’dan İstanbul’a giderken Ankara şehir sınırları içinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Prof.Dr. Mehmet Cihat Özönder iyi derecede İngilizce ve Korece biliyordu.

Leave a Comment

Loading...