Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Lütfi Arıboğan Kimdir?

Lütfi Arıboğan Kimdir?

Lütfi Arıboğan
Adı Soyadı: Lütfi Arıboğan
Doğum Tarihi:1961
Doğum Yeri: / / Türkiye
Mesleği: Sporcu

Lütfi Arıboğan

1961 yılında Adana’da doğdu. 1961 yılında Adana’da doğan Lutfi Arıboğan, basketbol yaşantısına 1971 yılında Çukobirlik’te başladı. Arıboğan, basketbol kariyeri boyunca Ankara DSİ, Efes Pilsen, Galatasaray ve Ülker Takımlarınd
1961 yılında Adana’da doğdu. Basketbola 1971’de Çukobirlik’te başladı. Ankara DSİ, Efes Pilsen ve Ülker Takımlarında oynadı. Hırslı basketboluyla dikkat çeken ve 1.98 m boyundaki Arıboğan 75 kez milli oldu.
1988 yılında Galatasaray’a transfer oldu. 1989 yılından itirabaren Lütfi Kırdar Spor Salonu’nda maç izleyenler skorer ve takımına faydalı, tribünlere heyecan veren bir oyuncu, lider bir takım kaptanı gördüler karşılarında.
Lütfi Arıboğan yaşı ilerledikçe daha iyi oynayan, şut stilini düzelten ve yüzdesini tavana vurduran yıldız bir basketbolcu olarak a milli takımın kaptanlığına kadar yükseldi. Galatasaray’ın son lig şampiyonluğunda (1990) yüreğini koyduğu kupayı hiç eksilmeyen hırsıyla havaya kaldırmıştı.
1993 – 1994 sezonunda yeni kurulan Ülker’e geçti. Ertesi yıl Galatasaray’a geri döndü ve bu kez Türkiye Kupası’nı havaya kaldırdı.
1996 yılında sessiz sedasız basketbolu bıraktı.
Ancak Lutfi Arıboğan, basketboldan kopmadı. 1993-1994 sezonunda formasını giydiği Ülkerspor’a bu kez genel menajer olarak dönen Arıboğan, sekiz yıl boyunca Ülkerspor’da genel menajer olarak çalıştı. 2005 yılında Levent Bıçakçı başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu’nda genel sekreter olarak görev yapmaya başlayan Lutfi Arıboğan, Haluk Ulusoy, merhum Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve Mehmet Ali Aydınlar yönetimlerinde görevde bulundu.
2008 yılında Başkan Vekilliği görevine getirilen Lutfi Arıboğan 2012 Ocak ayında ise bu görevinden ayrıldığını açıkladı.
Ahmet ve Sena isimlerinde iki çocuğu olan Lutfi Arıboğan, Bahçeşehir Üniversitesi Eski Rektörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile evlidir. Yüksek mühendis olan Lutfi Arıboğan, İngilizce bilmektedir.

Leave a Comment

Loading...