Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Loreena McKennitt Kimdir?

Loreena McKennitt Kimdir?

Loreena McKennitt
Adı Soyadı: Loreena McKennitt
Doğum Tarihi:17 Şubat Pazar, 1957
Doğum Yeri: / / Kanada
Mesleği: Sanatçı

Loreena McKennitt

Kanadalı vokalist, arpist ve piyanisttir. Güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı Kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleriyle tanınır. Tüm dünyada 14 milyondan fazla albüm satmıştır.

1978’de Dumaurier yetenek yarışmasını kazandı. Aynı yıl ülkesini UNESCO’nun Paris merkezinde ve 1985’te Japonya’daki Expo’da temsil etti. 1980’lerde Kanada’nın Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford’a (Ontario) taşındı. “The Tempest” (1982) ve “The Two Gentlemen Of Verona” (1984) gibi çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette’in “The Merchant Of Venice” prodüksiyonunun bestecisiydi.

1985’te McKennitt, “Elemental” adli ilk albümünü kaydederek, çiftlik evinin önünden geçen köy yolunun adini taşıyan, “Quinland Road” etiketi ile piyasaya sürdü. 1987 ve 1989’daki iki albümü ve başarılı canlı performansları kendisine olan ilgiyi artırdı ve 1991’de Warner Music Canada ile yeni bir başlangıç oluşturacak nitelikte bir dağıtım anlaşması imzaladı. Bunun ilk meyvesi olan “The Visit”, uluslararası bir başarı kazandı. Bu başarıyı diğer albümleri olan 1994’te “The Mask and Mirror” ve hatta daha da ötesi, dünya çapında hit olan “The Book of Secrets” geçebildi. “The Book of Secrets” Billboard Top 20 single olurken MTV video hiti “The Mummers’ Dance” gerek ABD radyosunda gerek dünya çapında büyük bir başarı kazandı. Albüm dünya çapında dört milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı. Önceki iki albüm gibi bu albüm de Billboard World Music listelerini tırmanarak listenin şimdiye dek en basarili “crossover” albümü oldu.
Ayrıca Yunanistan ve Türkiye’nin albüm listelerine ilk girişinde 1 numaraya yerleşirken, Kanada’da 3 numara, İtalya, Yeni Zelanda ve Almanya listelerinde ilk 10, ABD, İspanya ve Fransa listelerinde ise ilk 20 arasına girdi.
McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü Juno’yu iki kez kazandı. Kendisine ayrıca 1997’de Billboard’un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, plâtin ve çoklu platin sertifikalarının sahibi oldu.
Çeşitli filmler için müzik besteleyen McKennitt’in şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı. Bunlar arasında “Jade”, “Highlander III”, “The Holy Man”, “Soldier” ve “The Santa Clause” gibi Hollywood yapımlarının yanı sıra Kanada Ulusal Film Kurulunun “Women And Spirituality” dizisi ve Jean-Claude Lauzon’un “Léolo” filmi yer almaktadır. 2001 yılında gösterime girmesi planlanan  ve Kanada/Venezüella ortak yapımı olan “A House With A view Of The Sea” filminde kullanılmak üzere “Dante’s Prayer” parçasının İspanyolca versiyonunu kaydetti. Eserleri ayrıca “Northern Exposure”, “Due South”, “Legacy”, “Ez Streets”, “Boston Public”, “Big Kevin Little Kevin”  gibi bir çok televizyon dizisinde de yer aldı. Loreena McKennitt ve müziği hakkında 1997 yılında yapılan 30 dakikalık bir belgesel olan “No Journey’s End” gerek ABD gerekse diğer birçok ülke televizyonlarında gösterildi.
1999’da Loreena McKennitt, grubu ile birlikte Salle Pleyel ve Massey Hall’de kaydedilen “Live In Paris and Toronto” isimli iki CD’li seti çikardi. Hayır amaçlı bir proje olan bu albüm, 1998’de Georgia Körfezindeki bir deniz kazasında yaşamlarını kaybeden üç kişi için Loreena McKennitt’in Ronald ve Richard Rees ile Greg Cook’un aileleriyle birlikte Kanada’da kurduğu “Rhe Cook-Rees Memorial Fund For Water Search and Safety” adlı kuruluşa gelir sağlamaktadır.

Leave a Comment

Loading...