Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kronik böbrek hastaları için diyet listesi

Kronik böbrek hastaları için diyet listesi

Kronik böbrek hastaları için diyet, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri, kronik böbrek hastalığı diyeti, kronik böbrek hastalığı diyet listesi, kronik böbrek hastalığı diyet programı sizler için örnek bir menü halinde makalemizin devamında yer alıyor. Böbreklerin fonksiyonun bozulması sebebiyle metabolizma da etkilenme ve bu durum sonucunda hem ciddi oranda sağlığımız bozulmakta hem de kilo sorunları ile başımız derde girmektedir.

Kronik böbrek hastalığı diyeti

Böbrek hastalarına uzmanların önerileri su tüketimine özen göstermek, beslenmede böbreklerin sağlığı için gerekli gıdalara yer vermektir. Ancak kronik böbrek hastaları için diyet menüsü, kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.

Kronik böbrek hastası hangi yiyecekleri tüketmeli, nelerden uzak durmalı doktoruna danışarak öğrenmelidir. Doktor tarafından hazırlanacak diyette kronik böbrek hastasının ihtiyacına göre protein, tuz potasyum, fostor ve su miktarları ayarlanır.

Kronik böbrek hastası diyete özen gösterir ve düzenli bir şekilde uygulamaya gayret ederse, hayatı daha da kolaylaşacak, sıkıntıları azalacaktır. Genellikle kronik böbrek hastalarına aşağıdaki gibi bir diyet programı sunulmaktadır. İşte, kronik böbrek hastaları için örnek bir diyet listesi.

Sabah

Çay veya ıhlamur
1 adet yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar tuzsuz peynir
2 tatlı kaşığı bal veya reçel
1 tatlı kaşığı tuzsuz yağ
1 ince dilim ekmek

Ara öğün : 1 porsiyon meyve

Öğle

2 adet ızgara köfte veya aynı miktar et, tavuk
2 yemek kaşığı bitkisel yağlı sebze yemeği
1 çay bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı pirinç pilavı
1 kase nişasta peltesi

Ara öğün : 1 porsiyon meyve

Akşam

30 gram 1 küçük parça haşlama et
2 yemek kaşığı makarna
2 yemek kaşığı bitkisel yağlı sebze yemeği
1 ince dilim ekmek
GECE 1 çay bardağı süt Şekerli

Bir önceki Romatizma kalp krizini etkiliyor! başlıklı konumuzda romatizma, romatizma belirtileri ve romatizma bitkisel tedavi hakkında bilgiler sunulmuştu.

Bakılanlar: yesil kahve icen unluler, yeşil kahve içerken nasıl dıyet yapmalı

Etiketler: diyet listesi, diyet önerileri, kronik böbrek hastaları için diyet, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri, kronik böbrek hastalığı diyet listesi, kronik böbrek hastalığı diyet programı, kronik böbrek hastalığı diyeti

Leave a Comment

Loading...