Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken Kimdir?

Korkut Eken
Adı Soyadı: Korkut Eken
Doğum Tarihi:1945
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Asker

Korkut Eken

Emekli asker, eski MİT görevlisi
1945 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Nüfusu Samsun’un Terme ilçesine kayıtlı olan Korkut Eken, emekli yarbaydır. Gerek askerliği sırasında gerekse emekli olduktan sonra Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) çalıştığı dönemlerde PKK’ya karşı verdiği mücadelelerden dolayı “Efsane yarbay” olarak anılmaya başlamıştır. Evli olan Eken, 3 çocuk babasıdır.
Korkut Eken, 1993-1996 yıllarında PKK’ya karşı yürüttüğü mücadelede, Güneydoğu’daki bazı nüfuzlu aşiretleri silahlandırıp örgütlemiştir. Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 tarihinde yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı’ında hava kuvvetlerinde savaşa katılmış, gösterdiği cesaret ve yaptığı hizmetlerden dolayı “Şerit Rozet beratı” ile ödüllendirilmiştir.
1978’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özel Harp Dairesinde, Özel Kuvvetler Komutanı oldu ve 1981 – 1986 döneminde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekât Timleri’nin teşkili, donatımı ve eğitiminde görevler aldı. 1982’de rehine kurtarma amaçlı 40 kişilik özel eğitimli bir timin yetiştirilmesini sağladı.
Yaptığı başarılı hizmetlerden dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve bir çok takdirname ile ödüllendirildi.
Daha sonra adı Susurluk Skandalı’na karışmış olan Korkut Eken, açılan davada suçlu bulunmuş ve bir süre hapis yatmıştır.

Leave a Comment

Loading...