Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu
Adı Soyadı: Kemal Kılıçdaroğlu
Doğum Tarihi:17 Aralık Cuma, 1948
Doğum Yeri: Nazimiye / Tuncelİ / Türkiye
Mesleği: Siyasetçi

Kemal Kılıçdaroğlu

Türk siyasetçi ve bürokrat. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığını yapmaktadır. TBMM’de 22. ve 23. dönem İstanbul milletvekili olarak görev yapan Kılıçdaroğlu, daha önce Bağ-Kur ile SSK’da genel müdürlük ve Türkiye İş
Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Horasan’dan göçerek Anadolu’ya yerleşen Tunceli aşiretlerinden Kureyşan aşiretine mensuptur. 917’de Aleviliği kabul eden Kureyşan aşiretinin dili Zazaca’dır. Ayrıca, medyada Kürt veya Alevi kimliği ile öne çıkarılan Kemal Kılıçdaroğlu; soyunun, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Beğdili boyundan olduğunu ve Ehl-i Beyt’e kadar uzanan Seyyid soyuna uzandığını söylemiştir.
Babası, tapu memuru Kamer Bey, annesi, ev hanımı Yemuş Hanım’dır. Ailenin yedi çocuğundan dördüncüsü olarak Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde dünyaya geldi. Kendisinden on dakika kadar önce Adil adlı bir ikizi doğdu. Ailenin sahip olduğu ‘Karabulut’ soyadı, köylerindeki herkesin aynı soyadı taşıması sebebiyle, babası tarafından 1950’lerde ‘Kılıçdaroğlu’ olarak değiştirildi. Kılıçdaroğlu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamladı.
1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesi′ni birincilikle bitirdi. Yükseköğrenimini ise Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) yaptı. 1971’de mezun oldu.
Lisans öğreniminin ardından 1971 yılında girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı′nda göreve başladı. Hesap uzmanı olduktan sonra bir yıl Fransa′da kaldı. Hesap uzmanlığı görevini 1983’e kadar sürdürdü ve 1983’de Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanlığı, daha sonra genel müdür yardımcılığı yaptı.
1991 yılında Bağ-Kur′a genel müdür olarak atandı. 1992’de Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü′ne geçen Kılıçdaroğlu, sonrasında kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı′nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçilmiştir. 1999 yılında SSK Genel Müdürlüğü′nden kendi isteğiyle emekli oldu.
8. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu′nu başkanlığını yürüttü. Hacettepe Üniversitesi’nde bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası′nda yönetim kurulu üyesi oldu.
1999′da SSK Genel Müdürlüğü′nden emekli olduktan sonra adı “DSP′nin yıldızları” arasında anıldı. 18 Nisan 1999′da yapılacak genel seçimlerde Demokratik Sol Parti′den milletvekili adayı olacağı iddia edildi. Ancak Kılıçdaroğlu bu seçimlerde milletvekili adayı olmadı.
Bir süre Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği′nde genel başkanlık yaptıktan sonra 3 Kasım 2002’de yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem genel seçimlerinde, CHP İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde de yine İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçildi.
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’yi, Silivri’de bulunan bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi bedeli talep etmekle suçladı. Bu iddiasını, Başbakan Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Bir süre sonra  Dişli, iddialar nedeniyle partisindeki görevinden istifa etti.
Kılıçdaroğlu, 22 Eylül 2008 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında çeşitli iddialar ortaya attı. Fırat’ın en büyük ortağı olduğu ‘Menas’ şirketinin ürünlerini yurtdışına götüren bir tırda 89 kilogram eroin yakalandığını ve Menas’ın hayali ihracat yaptığını iddia etti. Fırat, 8 Kasım 2008’de sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etti.
Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerine, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Kadir Topbaş kazandı; fakat Kemal Kılıçdaroğlu elde ettiği %36.80’lik oy oranıyla, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için bir önceki seçimde aldığı % 25’in oldukça üstüne çıkmıştır.
CHP grup başkanvekili de olan Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 10 Mayıs 2010 tarihindeki istifasının ardından yaptığı açıklamada, parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtti. Fakat 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday olacağını açıkladı.
22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı’na  tek aday olarak girdi ve kurultayda geçerli 1189 oyun tamamını alarak CHP’nin 7. genel başkanı oldu.
Selvi Hanım ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuğu vardır. Bir yıl Fransa’da görev yapan Kılıçdaroğlu, Fransızca bilmektedir.

Leave a Comment

Loading...