Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kaya Çilingiroğlu Kimdir?

Kaya Çilingiroğlu Kimdir?

Kaya Çilingiroğlu
Adı Soyadı: Kaya Çilingiroğlu
Doğum Tarihi:1964
Doğum Yeri: / İstanbul / Türkiye
Mesleği: İşadamı

Kaya Çilingiroğlu

İşadamı, futbol yorumcusu
Kaya Çilingiroğlu, 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Dr. Gülümser Hanım ve Prof. Dr.Hüseyin Kaya Çilingiroğlu’nun tek çocuklarıdır. Çilingiroğlu ailesi Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı, bugün bile otomobilin zor çıkabildiği, eski adıyla Zavli, şimdiki adıyla Muratlı köyündendir. Yavuz Sultan Selim zamanında, ona çilingirlik yapan bir aileden gelmeleri nedeni ile “Çilingiroğlu” soyadını almışlardır. Baba Hüseyin Kaya Çilingiroğlu İstanbul’da tanınmış bir cerrahtır.
Hüseyin Kaya Çilingiroğlu ve eşi Gülümser Hanım, 1962 yılında evlendiler ve iki yıl sonra staj için Almanya’ya gittiler. Tek çocukları Kaya da burada 1964 yılında dünyaya geldi. 2 yaşına kadar Almanya’da büyüdü. İstanbul’a döndükten sonra Kaya Çilingiroğlu’nun çocukluğu Sultanahmet ve Cağaloğlu civarında geçti. İlkokul üçüncü sınıfta iken, babasının Şişli Bomonti’den ev alması ile muhit değiştirdi. Liseye Saint Michel Lisesi’nde başladı ve ikinci sınıftan sonra iki yıl da Yıldız Lisesi’nde okudu. Beş dersten kalmasına rağmen, tıp fakültesini kazandığı için mezun edildi.
Tıp Fakültesi’nden dördüncü sınıfta ayrıldı. Üniversiteyi bıraktığı 1985-86 yıllarından sonraki dört-beş yıl balıkçılık ve bar işletmeciliği yaptı. 1990 yılında Osmanbey’de ofis açarak sigortacılık, emlakcılık ve borsa işleriyle uğraştı. “2019” isimli radyonun ortaklarından oldu. Gsm bayiliğinin dışında bir de reklam ajansının ortağıdır.
Kaya Çilingiroğlu, Ayşem Saraçoğlu ile yaptığı ilk evliğini 1990 yılında bitirdikten sonra, ikinci evliliğini, dört yıl flört ettiği sanatçı Hülya Avşar’la 1997 Ağustosunda, Paris’te yaptı. Bu evlilikten 15 0cak 1998’de Zehra adında bir kızı oldu. Zehra, Kaya Çilingiroğlu’nun babası Prof. Dr. Hüseyin Kaya Çilingiroğlu’nun annesinin ismidir. Çift, 2005 yılında ayrıldı.
Türkiye’nin popüler sanatçılardan biri olan Hülya Avşar’la yaptığı evlilik nedeniyle magazin basınının gündeminden hiç düşmedi.
Üçüncü evliliğini, Feraye Tanyolaç ile 19 Şubat 2009’da oğulları 2.5 yaşındayken yaptı. Oğullarına, dedesi Profesör Hüseyin Kaya Çilingiroğlu’nun ismi verildi.
Galatasaray kulübünün yüzme takımında 8 yıl spor yaptı, yüzme milli takımının kaptanlığına kadar yükseldi, onlarca defa rekor kırdı. Beşiktaş taraftarı olan Çilingiroğlu, tenis, kayak, badminton ve squash oynar. Aynı zamanda iyi bir golf oyuncusu ve Klassis Golf Club üyesidir. Yüzme, racketball ve golf spor dallarının üçünde de Türkiye şampiyonluğu bulunmaktadır.
Koleksiyon tutkunu olan Çİlingiroğlunun otomobilden kredi kartına, madeni paradan saate, kalemden şapkaya daha birçok konuda koleksiyonu bulunmaktadır.

Leave a Comment

Loading...