Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kâmil Karavelioğlu Kimdir?

Kâmil Karavelioğlu Kimdir?

Kâmil Karavelioğlu
Adı Soyadı: Kâmil Karavelioğlu
Doğum Tarihi:1927
Doğum Yeri: Akseki / Antalya / Türkiye
Mesleği: Kategori Yok

Kâmil Karavelioğlu

Asker
İlkokuldan sonra sırasıyla Konya Askeri Ortaokulu, Kuleli Lisesi ve Harp Okulu’nda eğitim gördü. 1949’da subay olarak mezun oldu. Uçaksavar sınıfına ayrılan Karavelioğlu, Tuzla Uçaksavar Okulu’nda hem öğrenci hem de öğretmen olarak görev yaptı. Üç yıllık kıta hizmeti ve Erzurum’da da Şark hizmetini tamamladıktan sonra Harp Akademisi sınavını kazandı.
Bu sırada İngiltere Leaster Radar Fabrikası’nda radar kursu gördü. Uçaksavar Okulu’nda radar öğretmenliği yaparken, subaylar için Beyoğlu Alman Lisesi’nde verilen 9 aylık Almanca kursuna katıldı.
Akademi’de birinci sınıfta iken arkadaşı Numan Esin ve sıra arkadaşı Muzaffer Özdağ tarafından ihtilal kadrosuna çağrıldı. Hiç tereddüt  etmeden kabul etti. Sonradan, kendisinden bir sınıf önde okuyan Havacı Emanullah Çelebi’nin de teşvikini gördü. 27 Mayıs 1960 Darbesi’ne katıldı ve Milli Birlik Komitesi üyesi oldu. 1961 seçimlerinin ardından Cumhuriyet Senatosu’nda Tabii Senatör oldu. 19 yıl devam eden Tabii Senatörlüğü 12 Eylül 1980 Darbesi’yle sona erdi.
12 Eylül Darbecilerinin siyasi faaliyetlere izin vermesinden sonra SODEP’te yer aldı. SODEP’in örgütlenme faaliyeti sırasında yaptığı bir konuşması dolayısıyla Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından hapis cezasına mahkum edildi. Cezası temyizde bozuldu.

Leave a Comment

Loading...