Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kalorifer Ve Petek Temizliği Önemi

Kalorifer ve petek temizliği önemi konusunu inceleyeceğiz , tükettiğiniz yakıt kadar ısınamıyor musunuz? Peteklerinizin yarısı ısınıp diğer yarısı ısınmıyor mu? Bu konu hakkında detaylar bulabileceğiniz yazımızda, kalorifer ve petek temizliğinin önemini sizlere aktararak bu durumun ısınma maliyet üzerindeki etkilerine değineceğiz.

Kombi petek temizliği belirli aralıklarla yapılmadığı taktirde ısı kaybı sorunları ve peteklerin yarı ısınma ve ya tam ısınamaması gibi problemlerle karşılaşmanız olasıdır. Bunun nedenini tesisatın ve petek aksamının metal yapısına, suyun kireç oranına, ısıya ve eğer tesisatın içi hava ile temas etmiş ise oksitlenmeye (paslanma) bağlayabiliriz. Tesisatın içerisinde bulunan suyun zaman içerisinde bunları yapısına katması yoğunlaşmasına neden olur, ayrıca kireçlenme boru çaplarının küçülmesine neden olarak yeterli suyun tesisat içerisinde dolaşmasına engel teşkil eder. Bu durumlar peteklerden alacağınız ısı miktarını azaltır.

Yapacağınız petek ve kalorifer temizliği ile bu durumun önüne geçebilir, yarı ısınma ve ısınamama gibi problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz. Peki bu temizlik ne kadar sürelerde yapılmalı bunun standart bir aralığı var mı? Evet, bu konuda tesisatınız da kullanılan malzemenin teknik özellikleri belirler. Eğer tesisatınız da boru içi oksitlenmeyi önleyici bir malzeme kullanılmışsa, kullanıma başlandığı günden, 5 yıl sonrasına kadar aksi bir durum olmadıkça bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak kalitesiz malzemelerin kullanılması bu süreyi senelik periyotlara indirgeyebilir.
Kalorifer ve petek temizleme yapılmaması durumunda bunun bütçenize ne şekilde yansıyacağını küçük bir hesap ile örnekleyelim; yarı ısınma, tıkanıklık boru çaplarının küçülmesi gibi durumlar %20 ile %30 arasında ısı kayıplarına neden olur. Siz bu durumda ısı düzeyini standart seviyeye getirmek için daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalacaksınız ve bu durum 12 aylık bir süreçte toplam fatura maliyetinizin %30 gibi bir kısmına denk düşecektir.

Kalorifer ve petek temizliği düzenli olarak yapıldığında bütçenize katkı sağlayacak ve ısınırken tükettiğiniz kadarını almanıza neden olacaktır. Aksi durumda aldığınız ısı oranı ile tükettiğiniz yakıt orantısız olacak bu durum faturalarınız da her ne kadar rahatsız edici olarak görünmese de uzun vadede yüksek oranlara denk gelecektir.


Leave a Comment

Loading...