Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kadir Gecesi Ve Önemi

İslam dinine göre, Kur’an’ ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘e gönderilmeye başlandığı gecedirkadir gecesi

Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken , tüm müslüman aleminin heyecanla beklediği mübarek Kadir Gecesi geldi . Kadir Gecesi, Ramazan Bayramını  müjdeleyen , Ramazan ayının en mübarek gecesidir. Kadir gecesi Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir.

2013 yılı Ramazan ayında Kadir Gecesi, 3 Ağustos Cumartesi akşamını 4 Ağustos Pazar gününe bağlayan geceye denk geliyor.

Kadir Gecesinde Neler Yapmalıyız:

Ramazan ayının ve tüm yılın en mübarek gecelerinden Kadir Gecesi’ nde müslüman alemi diğer günlerden daha fazla ibadete  ve islama yönelmelidir.Kadir Gecesi’ nde , yatsı namazı kılınırken zammı sure olarak Kadir suresi okunmalıdır. Bunun dışında Kadir Gecesi’ ni Kur’an-ı Kerim okuyarak geçirmek , az da olsa sadaka vermek Ramazan’ın bereketini artırır.

Kadr Suresi:

Bismillahirrahmanirrahim

“İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr.

Ve maa edrâke mâ leyletül kadr.

Leyletül kadri hayrün min elfi şehr.

Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim.

Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla’ıl fecr.”

Meâli:

“Hakikat, biz onu (Kur’anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, her bir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.

Kadir Gecesi Mesajları:

Sofranız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız muhabbetli, kalbiniz merhametli, bedeniniz sıhhatli, yüzünüz mutlu, kandiliniz kutlu olsun.

Semanın kapılarının açılıp rahmetin sağanak, sağanak yağdığı bu günde düşen damlaların sizi ailece sırıl sıklam etmesi dileğiyle.Kandiliniz Kutlu olsun.

Allah’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiri de an bu gece. kandiliniz kutlu olsun.


Leave a Comment

Loading...