Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Johnny Depp Kimdir

johnny-depp

Johnny Depp (Asıl adı John Christopher Depp II, d. 1963) üç kez Oscar’a aday gösterilmiş Amerika’lı aktör. 2003 yılında Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filmindeki performansı, 2004 yılında ise Düşler Ülkesi filminde gösterdiği performans ve 2007 yılında Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Streetfilmindeki performası ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Kişisel hayatı
Depp 9 Haziran 1963’te Owensboro, Kentucky’de doğdu. Florida’da büyüdü. Kızılderili kökenli olan Depp, 12 yaşında annesinin aldığı gitarla, çevredeki gruplarda gitar çalmaya başladı. 15 yaşında bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bıraktı. Aynı sene anne ve babası da boşanmıştı. Kendine zarar vermeye başlamıştı. The Kids adlı rock grubunda müzik yapmaya başladı ve grubun davulcusunun kız kardeşi Lori Anne Allison ile 20 Aralık 1983’te evlendi. “Six Gun Method” adını almış grup Depp’in evliliği sonları çıkan sorunlar nedeniyle stüdyoya giremeden dağıldı. Los Angeles, Kaliforniya’da eşinin yardımıyla Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi A Nightmare On Elm Street’de 1984 yılında oynama şansı buldu. 1985 yılında ise Lori Anne Allison’dan boşandı.

İlk evliliğinden sonra Kate Moss ve Winona Ryder gibi ünlü isimlerle beraber olmuştur. Sevgilisi Winona’nın adını koluna dövme olarak yaptıran sanatçı dövmeyi ayrıldıklarında şarapçı anlamına gelen “Wino” haline getirdi. Fransız şarkıcı-oyuncu Vanessa Paradis ile evlidir, Lîlly-Rose Melody (Doğum,27 Mayıs 1999) ve Jack (Doğum,9 Nisan 2002) adlarında iki çocuğa sahiptirler.

Kariyeri
1986 yılında Oliver Stone’un Platoon filminde ufak bir rol aldı. Depp 1987 yılında 21 Jump Street adlı diziye başladı. Dizinin başarı kazanmasıyla birdenbire Depp gençlerin idolü haline gelmişti. Ancak bu Depp’in istediği şey değildi. Kendini pazarlanmış hissediyordu ve diziyle anlaşması bittiğinde sadece kendi istediği rollerde oynamaya karar verdi.

Johnny Depp’in kariyeri için önemli bir nokta ise Tim Burton ile tanışmasıdır. Depp Burton’un yönetmenliğini yaptığı pekçok filmde rol almıstır. Bunlardan biri 1990 tarihli Edward Scissorhands filmidir. Depp bu filmde başrol oynadı. Bu ikili daha sonra 1994 yapımı Ed Wood, 1999 yapımı Sleepy Hollow, 2005 yılı yapımı Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Corpse Bride ardından ise 2007 yapımı Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street filminde beraber çalışmışlardır.

Depp 1993 tarihli dram What’s Eating Gilbert Grape filminde Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis gibi genç starlarla başrolü paylaşmıştır. Bosna-Hersek doğumlu yönetmen Emir Kusturica’nın Arizona Dream filminde de oynamıştır. Bir gerilim filmi olan Roman Polanski’nin yönettiği The Ninth Gate, bir Stephen King uyarlaması Secret Window, Karındeşen Jack ile ilgili olan From Hell gibi karanlık filmlerin yanında, Chocolat gibi romantik filmlerde ve Once Upon A Time In Mexico gibi aksiyon filmlerinde de oynamıştır. 2004 tarihli Peter Pan’in yazarı J. M. Barrie’yi canlandırdığı Finding Neverland ile Oscar’a aday olmuştur.

Oyuncunun bugüne kadar ki doruk noktası Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filminde olmuş ve bu film sayesinde 2003 yılında Akademi Ödülleri’nde En iyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olmuştur. Filmdeki Jack Sparrow rolü önce yapımcılar tarafından beğenilmemiştir; ancak film yayınlandıktan sonra film bu kararkterin üstünde yükselmiştir. Depp daha önceden yaratılmış karakterin en son halini Rolling Stones gitaristi Keith Richards’tan esinlenerek yaratmıştır. Filmin ikinci ve üçüncü bölümleri de birçok rekor kırarak, sinemaseverler tarafından beğenilmişti. 2007 yılına gelindiğinde ise daha öncedende beraber çalıştığı Tim Burton ile beraber Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi filminde rol almıştır. Film Akademi Ödüllerinde Johnny Depp’e “Yılın En iyi oyuncusu” dalında adaylık getirmiştir. Ancak film, sadece bir dalda Akademi Ödülü kazanmıştır.

Aktör Hakkında Bazı Bilgiler
1994 yılında New York’ta bir apartmana çöp dökmek suçundan tutuklandı.
1999 yılında Londra’da bir restorantta paparazzilerle kavga etmek suçundan tutuklandı.
Ünlü çift Los Angeles ve Fransa’da yaşamaktadır. Oğlu Jack Fransa’da dünyaya gelmiştir.
Hollywood ünlüler yoluna 1999 yılında yıldızı yerleştirilmiştir.
Çocukken çikolata’ya karşı alerjisi vardı.
Eşininde yardımıyla Fransızca öğrenmiştir.
The Matrix filmindeki Neo karakteri için düşünülmüş ilk isimlerden biridir (diğeri Tom Cruise); ancak kendisi kabul etmemiştir.
Bahamalar’da bir adası vardır.
Hayatının ilk dönemlerinde birçok kez uyuşturucu yüzünden yakalandı. The Viper Room adlı barında uyuşturucu ticareti yapılması ile suçlandı. Aktör River Phoenix de Depp’in barında uyuşturucu yüzünden ölmüştü.
Müzikle ilgisini hiç kesmeyen Depp, Oasis’in “Fade In-Out” ve “Fade Away (Warchild Version)” şarkılarında gitar çalmıştır. Chocolat filminde gitar çalmış ayrıca Once Upon A Time In Mexicofilminin soundtrackinde bir şarkıyı yazmıştır.
Tarihin film yıldızı Top 100ünde 67ci sırada Emprie dergisi tarafından seçilmiştir. (1997, Ekim)
The P isimli bir grupda gitar çalmaktadır.
Aktör Benicio Del Toro ile iyi arkadaştır. Birlikte Cannes Man ve Fear and Loathing in Las Vegas filmlerinde oynamışlardı.
Kızı ile birlikte Shrek (2001) ve Finding Nemo (2003) gibi animasyon filmlerini izlemeyi seviyor.
10 filminde gerçek hayattan karakterler canlandırdı: Edward D. Wood Jr. (Ed Wood (1994)), Victor/Pon Pon (Before Night Falls (2000)), Hunter S. Thompson/Raoul Duke (Fear and Loathing in Las Vegas (1998)), Müfettiş Fred Abberline (From Hell (2001)), Joseph Pistone/Donnie Brasco (Donnie Brasco (1997)), George Jung(Blow (2001)), Jack Kerouac (The Source, (1999), John Wilmot, ikinci Roncehster Kontu (The Libertine, 2005), John Dillinger (Public Enemies, 2009) ve J.M. Barrie (Finding Neverland (2004)).
Christina Ricci nin arkadaşı.
2 gümüş dişi var.
Sol göğsünde kızının,sağ kolunda ise oğlunun ismi yazan dövmeleri vardır.
Tim Burton ve Helena Bonham Carter’ın oğulları Billy-Ray Burton’ın vaftiz babasıdır.
3 Yıl arda arda en çok imza veren ve hayranlarına karşı en iyi davranan ünlü seçilmiştir(2005,2006,2007…2008 daha belli değil)
Hayranlarından biri olan Jack Taylor(12)adında ki bir çocuğa çocuğun isteği üzerine şapkasını hediye etmiştir.(Public Enemies çekimleri zamanı)
Halkın Seçimi Ödülleri’de çoğu zaman Favori Oyuncu seçildi.
Autograph dergisi hayranlarına en iyi davranan aktör olarak Johnny Deppi seçti (2007).

Filmografi
1984 A Nightmare on Elm Street Glen Lantz
1985 Private Resort Jack Marshall
1986 Platoon Er Gator Lerner
1990 Cry-Baby Wade “Cry-Baby” Walker
Edward Scissorhands Edward Scissorhands Nominated – Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Motion Picture Müzikal veya Komedi
1991 Freddy’s Dead: The Final Nightmare Glen Lantz Cameo (Oprah Noodlemantra olarak)
1992 Stuff sadece yönetmen kısa film
1993 What’s Eating Gilbert Grape Gilbert Grape
Benny & Joon Sam Nominated – Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Motion Picture Müzikal veya Komedi
Arizona Dream Axel Blackmar
1994 Ed Wood Edward D. Wood, Jr. Londra Film Eleştirmenleri Circle Ödülü Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy Nominated – Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Motion Picture Müzikal veya Komedi
1995 Nick of Time Gene Watson
Dead Man William Blake
Don Juan DeMarco Don Juan/John R. DeMarco Londra Film Eleştirmenleri Circle Ödülü En İyi de Ed Wood oyuncusu
1996 Cannes Man Kendisi
1997 Donnie Brasco / Joseph D. Pistone Nominated – Chlotrudis Ödülü En İyi Erkek Oyuncu
The Brave Raphael Ayrıca Yönetmen ve Senarist Nominated — Best Actor Award (Cannes Film Festival) Nominated – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Cannes Film Festivali)

1998 Fear and Loathing in Las Vegas Raoul Duke playing Hunter S. Thompson
L.A. Without a Map Kendisi / William Blake Cameo
1999 Sleepy Hollow Ichabod Crane Nominated – Uydu Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Motion Picture Müzikal veya Komedi
Nominated — Saturn Award for Best Actor Nominated – Saturn Ödülü En İyi Erkek Oyuncu

The Astronaut’s Wife Spencer Armacost
The Source Jack Kerouac belgesel
The Ninth Gate Dean Corso
2000 Chocolat Roux Ayrıca müzisyen: gitar/ Nominated – Screen Actors Guild Üstün Performans Ödülü
Before Night Falls Teğmen Victor, Bon Bon
2001 From Hell Frederick Abberline Nominated – Saturn Ödülü En İyi Erkek Oyuncu
The Man Who Cried Cesar (Sınırlı sürüm)
Blow George Jung
2002 Lost in La Mancha Kendisi Belgesel
2003 Once Upon a Time in Mexico Sheldon Sands Besteci:
“Sands’ Theme”Nominated – Uydu Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Motion Picture Müzikal veya Komedi
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Kaptan Jack Sparrow Aday Akademi Ödülü- Empire Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Irish Film Ödülü En İyi Uluslararası Oyuncu||- Screen Actors Guild Ödülü Üstün Performans-En iyi Erkek Oyuncu – Academy Award En İyi Erkek Oyuncu- BAFTA Ödülü bir rol En İyi Erkek Oyuncu için-

BroadCast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –
Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Erkek Oyuncu-
Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –
Motion Picture Müzikal veya Komedi Online Film Eleştirmenleri Derneği Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Phoenix Film Eleştirmenleri Derneği Ödülü En İyi Erkek Oyuncu – Uydu Ödülü En İyi Erkek Oyuncu için – Motion Picture Müzikal veya Komedi- Saturn Ödülü En İyi Erkek Oyuncu- Washington DC Alan Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –

2004 Happily Ever After L’inconnu (Yabancı) Cameo
Finding Neverland Sir James Matthew Barrie Aday – Akademi Ödülü
Academy Award En İyi Erkek Oyuncu

Secret Window Mort Rainey
2005 The Libertine John Wilmot, 2ci Rochester Kontu İngiliz Bağımsız Film Ödülü En İyi Erkek Oyuncu
Charlie and the Chocolate Factory Willy Wonka Empire Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –
Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –

Motion Picture Müzikal veya Komedi- Irish Film Ödülü En İyi Uluslararası Oyuncu || – Londra Film Eleştirmenleri Circle Ödülü En İyi Erkek Oyuncu –

Corpse Bride Victor Van Dort ses rolü
2006 Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest Kaptan Jack Sparrow Empire Ödülü En İyi Erkek Oyuncu-
Altın Küre Ödülü En İyi Erkek Oyuncu || – Motion Picture Müzikal veya Komedi||- Ulusal Film Ödülü Performansı –

2007 Pirates of the Caribbean: At World’s End Kaptan Jack Sparrow
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Sweeney Todd / Benjamin Barker Altın Küre Ödülü
Aday – Akademi Ödülü
2008 Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson Anlatıcı
2009 The Imaginarium of Doctor Parnassus Tony post-prodüksiyon
Public Enemies John Dillinger post-produüksiyon
Shantaram Lindsay ön-prodüksiyon; ayrıca ortak yapımcı
The Rum Diary Paul Kemp ön-prodüksiyon; Ayrıca Yapımcı
2010 Alice in Wonderland[1] Mad Hatter Çekiliyor
The Man Who Killed Don Quixote Toby Grisoni ön-prodüksiyon[2] tentative release date)
2011 The Lone Ranger Tonto ön-prodüksiyon

Televizyon
1985 Lady Blue Lionel Viland Bölüm: Beasts of Prey
1986 Slow Burn Donnie Fleischer TV-Filmi
1987-1991 21 Jump Street Thomas “Tom” Hanson, Jr. TV dizi (57 bölüm)
1987 Hotel Rob Cameron Bölüm: Unfinished Business
2004 King of the Hill Yogi Victor (ses) Bölüm: Hank’s Back


Leave a Comment

Loading...