Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

James Blunt Kimdir

james blunt

James Blunt 22 Şubat 1974’te askeri bir hastanede Jane Blount ve Charles Blount’un ilk çocuğu olarak dünyaya geldi, gerçek adı  “James Hillier Blount”. İngiliz şarkıcı ve besteci; gitar, org ve piyano çalmaktadır.

İngiliz Ordusu’nda hava subayı olarak çalışan babasının görevi dolayısıyla çocukluk yıllarında Kıbrıs ve Almanya gibi ülkelerde bulundu. Daha sonra aileye iki küçük Blount üyesi daha katıldı. 7 yaşındayken Woolhampton’daki Elstree School’a kaydolan Blount daha sonra ordudan aldığı bursla Harrow School’a devam etti. Babası uçuş aşkını oğluna da aşılamıştı ve James henüz 16 yaşındayken uçuş ehliyetinin sahibi olmuştu. Blountlar tarihi 10. yüzyıla dayanan uzun bir süreçtir orduda yer alıyorlardı. Harrow School’daki mezuniyetinin ardından Bristol University’ye uzay mühendisliği konusunda öğrenim görmek için kaydolan sanatçı daha sonra sosyoloji bölümüne devam etti. 1996’da eğitimini tamamlayan James, sonrasında Royal Military Academy Sandhurst’ta öğrenim gördü. Ailesinin askeri geçmişi ve kendisinin de ordu desteğiyle eğitim alması nedeniyle Blount geleneği bozmadı ve İngiliz Ordusu’nda görev almaya başladı. Kanada’da süren askeri eğitimin ardından Kosova’da NATO’nun barış elçisi olarak çalıştı. Kariyerine geçmişiyle oldukça zıt bir yönde devam etme kararı alan sanatçı tüm enerjisini müziğe verdi.

2004 yılında ilk single’ı High’ı yayınladıktan kısa bir süre sonra şarkıyı reklam müziği olarak kullanmak isteyen Vodafone, Blunt’un adının duyulması yönünde olumlu bir çıkış oldu. High ülkenin en sevilen şarkılarından biri haline gelmişti ve hemen ardından Blunt ikinci single’ı Wiseman’i yayınladı. Ancak şarkıcının tüm dünyaca tanınmasına neden olan çalışması “You’re Beautiful”du. Şarkı kısa sürede radyoların en çok istek alan çalışmalarından biri oldu ve Blunt müzik kariyerini bu hitle taçlandırdı. İngiltere listelerine 12. sıradan giriş yapan şarkı daha sonra haftalarca bir numaradaki hakimiyetini koruyacaktı. James Blunt, You’re Beautiful isimli single’ını 2005’de yayınlanmasıyla listelerde bir numara oldu.

Müzisyen çok geçmeden ilk albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Albüm, “Back To Bedlam” adını taşıyordu, “Back to Bedlam” adlı yayınlanan albüm dünya çapında 11 milyonluk bir satış rakamına ulaştı, ve o yıl piyasaya çıkan Coldplay çalışması X&Y’nin bile başarısını gölgede bıraktı. Bu görkemli başlangıç sonuçlarını sadece İngiltere’de değil dünyanın birçok yerinde verdi. 2005 yılında senenin en başarılı hiti You’re Beautiful’du. Şarkı klibiyle de büyük bir ilgiyle karşılanmıştı ve müzisyen medyanın gözbebeği olmuştu. Sayısız televizyon ve radyo programına katılan sanatçıya Paul McCartney’de hayranlığını bildirdi ve Blunt’u gururlandırdı.

21 Şubat 2006’da müzisyen “Chasing Time) The Bedlam Sessions” DVD’sini yayınladı ve çalışma o yılın en çok satan DVD’si oldu. Ardından 2007 senesinde Live Earth konserleri kapsamında İngiliz müzikseverlerle bir araya geldi ve aynı yılın eylül ayında prodüksiyonunu Tom Rothrock’un gerçekleştirdiği üçüncü stüdyo albümü “All The Lost Souls”u yayınladı. İlk single için 1973 seçildi. 1973, I Really Want You gibi birçok hit şarkıyı bünyesinde bulunduran albüm yine müzik eleştirmenlerinin gözdesi oldu. “1973” ayrıca 7 ülkede 1 numara olurken, 29 ülkede ilk 10’a girerek önemli bir başarıya imza attı.

Diskografi

Albümler
– (2004) Back to Bedlam
– (2006) Chasing Time: The Bedlam Sessions (DVD/CD)
– (2007) All the Lost Souls
– (2010) Some kind of trouble

Single’ları
– (2004/05/06) High
– (2005/06) Wisemen
– (2005) You’re Beautiful
– (2006) Goodbye My Lover

Ödülleri
– (2005) – MTV Europe Music Awards- En iyi Yeni Sanatçı
– (2005) – Q Awards – En iyi Yeni Sanatçı
– (2005) – Digital Music Awards – En iyi Pop Sanatçısı
– (2006) – NRJ Music Awards (Fransa) – En iyi Uluslararası Yeni Sanatçı
– (2006) – Brit Awards – En iyi pop sanatçısı ve en iyi erkek sanatçı
– (2006) – ECHO Awards (Almanya) – En iyi uluslararası Yeni Sanatçı
– (2006) – MTV Australia Video Music Awards – Yılın şarkısı, “You’re Beautiful”
– (2006) – Ivor Novello Awards – En çok çalınan Çalışma ve Yılın Uluslararası Hiti
– (2006) – MTV Video Music Awards – En iyi erkek sanatçı klibi and En iyi Cinematography
– (2006) – World Music Awards – Dünya’nın en iyi sanatçısı ve Dünyanın en çok satan İngiliz Sanatçısı


Leave a Comment

Loading...