Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

İpek Tohumcu Kimdir?

ipekt

EĞİTİM

 • AAS State University of New York – Fashion Institute of Technology
 • MBA Boğaziçi Universitesi – Marketing
 • BA Boğaziçi Universitesi – Business Adminstration
 • Lise – Robert Koleji

ÖDÜL

 • Ilie Wacs adına konulan Tailored Design ödülü New York, USA
 • İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü Teşekkür Belgesi

İpek üreticisi bir ailenin torunudur. Onsekizinci yüzyılın son yıllarında büyükdedesi, Alman Karl Merz”in ailesinden, Osmanlı topraklarında kurdukları ipek fabrikasını satın alır. Çin”den en iyi cins ipek kozalarını getirip işler. Kısa bir süre sonrada Sultan ll. Abdulhamid tarafından ipekçiliğe katkısı nedeniyle madalya ile ödüllendirilir.

Çocukluğundan itibaren resme ilgi duymuştur. Ünlü ressamların atölyelerine devam etmiştir. Eğitimini aldığı pazarlama bölümüne rağmen bu konuda çalışmak yerine moda tasarımcısı olmaya karar verir ve FIT’de eğitim alır. Mezuniyetinden sonra çeşitli firmalara koleksiyonlar hazırlar. Yaptığı tasarımların başarısı, özgün tasarımın yanında müşteri odaklı çalışması, müşteri profilini oluşturan kadınların neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini araştırma ve özümseme yetisine dayanmaktadır. Amerikan firmalarına tasarımlarını Amerikalı kadının beğenileri doğrultusunda hazırladı. Kürk ve deri koleksiyonları için Rus ve Avrupalı kadınların giyim tarzlarını inceledi. Dubai’li müşterileri için ise abiye tasarladı. Ayrıca kişiye özel tasarımlarını hazırlamaya devam etmektedir.

Kalıpların doğru hazırlanmasındaki titizliğini ve drapaj tekniğine hakimiyetini özellikle Giorgio Saint Angelo”nun sahibi Mario Lupia denetimi altında çalışırken kazanmıştır.

Butiğinde kendi markasıyla günden geceye geçebilen koleksiyonlarını sergilemektedir. Sert ve akıcı materyalleri birleştirerek, giyeni ön plana çıkartan tasarımları, asimetrik vurgular taşır. Renklerle olan ilişkisi kumaş üzerine desenlediği Osmanlı motifleri, Antakya mozaikleri veya Illustratör Antonio”nun eserlerini yorumlamasında görülebilir. Bilgisini, birikimini aktarmaya üniversitede dersler vererek ve mimarlık firmalarına danışmanlık yaparak devam etmektedir.

EDUCATION

 • AAS, State University of New York, Fashion Institute of Technology (FIT), USA
 • MBA Marketing, Boğaziçi University
 • BA Business Administration, Boğaziçi University
 • Robert College, Istanbul, Turkey

AWARDS

 • Ilie Wacs, Tailored Design award, New York, USA
 • Certificate of Appreciation from Interior Design Faculty of ITU, İstanbul, TURKEY

She is coming from a family of silk producers. In the last years of the eighteenth century, during the last decade of the Ottoman Empire her great grandfather bought the silk factory from the descendants of German owner Karl Merz. In a short period of time he was awarded by a medal given by Sultan Abdulhamid ll for his achievements. Since childhood she has attended the ateliers of famous painters. Instead of searching for a job in marketing she decided to be a fashion designer and went to FIT. After graduation she designed collections for various companies. The success of her designs is based on an understanding of customer profile, what women need and want suited to the unique markets in different countries. While working for U.S companies she designed for the American women. Later she had to investigate the preferences of the Russian and Europian women for the fur and leather collections and the Dubai woman for the eveningwear. She also continues her couture line for special customers.

Her insistence on correct patternmaking and draping is a habit she had achieved in the U.S, especially through the supervision of Mario Lupia, the owner of Giorgio Saint Angelo. Collections from day into evening under her own label is presented in her boutique in Istanbul.

Designs portray distinctive characteristics. Her preference for materials range from silk to leather and wool. The pieces are designed to form a flexible, versatile way of dressing by which woman can put pieces together to achieve any desired effect. The designs are body-conscious, sometimes sculptural making use of both stiff and fluid materials. Her infatuation for painting and color can be seen in her prints, ranging from an interpretation of the works of illustrator Antonio to the Antakya mosaics and the Ottoman motifs. She is teaching in the universities and giving consultancy to architecture companies

 

 

ipek tohumcu165165


Leave a Comment

Loading...