Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

İlker Başbuğ Kimdir?

İlker Başbuğ

Adı Soyadı: İlker Başbuğ
Doğum Tarihi:1943
Doğum Yeri: / Afyon / Türkiye
Mesleği: Asker
Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı yapmış. 5 Ocak 2011’de Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmıştır.
Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ, 1943 Yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. 1962’de Kara Harp Okulundan, 1963’de Piyade Okulundan mezun oldu.
1971 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu. Ardından, Kurmay Subay olarak; Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığında Proje Subaylığı ve Harp Akademileri Komutanlığında öğretim üyeliği görevleri yaptı. Sonrasında Belçika/Brüksel’de NATO Uluslar Arası Askeri Karargahı(Ims)’nda İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51. Piyade Tümeni 247. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini üslendi.
1989’da Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahında (Shape) Lojistik Ve Enfrastrüktür Daire Başkanlığı, ardından 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1993 yılında ise Tümgenerallik rütbesine terfi etti. Tümgeneral olarak Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika/Mons’da Milli Askeri Temsil Heyeti (Nmr) Başkanlığı görevlerini yürüttü, 1997 yılında Korgeneralliğe rütbesi aldı. Korgeneral olarak 2.Kolordu Komutanlığı Ve Milli Güvenlik Kurulu Genelsekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2002’de Orgeneralliğe terfi etti.
Orgeneral Rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay 1. Başkanlığı Ve 1. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş olan Başbuğ, 30 Ağustos 2006 tarihinden itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 30 Ağustos 2008 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi.
Orgeneral Başbuğ, 4 yıl olan Genelkurmay Başkanlığı görevini yaş haddi nedeniyle 2 yıl yerine getirdi ve 30 Ağustos 2010 tarihinde emekli oldu.
Sevim Hanım ile evli olan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 2 çocuk babasıdır ve İngilizce bilmektedir.
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ‘İnternet Andıcı’ soruşturması kapsamında Ergenekon Savcısı Cihan Kansız tarafından 5 Ocak 2011 günü ‘şüpheli’ sıfatıyla yapılan sorgulamasının ardından sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarından tutuklandı.
Başbuğ, adliyeden çıkışta “Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan tutuklanmıştır. Takdir yüce Türk halkınındır” şeklinde konuştu.
Mahkemede ise, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmasının trajikomik olduğunu belirterek “Bu iddianın bu şekilde dile getirilmesi bile benim için en ağır cezadır, bundan sonra ne ceza verilirse bu beni daha fazla üzmez. Kötü amacım olsa 700 bin kişilik gücü elinde tutan bir komutan olarak başka yolları denerdim” dediği öğrenildi.

Leave a Comment

Loading...