Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Harun Tekin Kimdir?

Harun Tekin Kimdir?

Harun Tekin
Adı Soyadı: Harun Tekin
Doğum Tarihi:28 Haziran Salı, 1977
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Sanatçı, Şarkıcı

Harun Tekin

Mor ve Ötesi’nin vokalist ve gitaristi. Oyuncu
Harun Tekin, 1988’de eğitime başladığı Alman Lisesi’nde Kerem Kabadayı ile tanıştı. 1990 yılında kurdukları Decision grubu ile Mor ve Ötesi’nin temellerini atmış oldular. 1991’de grubun tarzı belli oldu ve Harun Tekin gitar çalmaya başladı. Decision 1995’te Mor ve Ötesi olarak, Derin Esmer’in teşvik ve yardımları ile şarkı söylemeye başladı. Harun Tekin Mor ve Ötesi grubu ile 1996 yılının Haziran ayında “Şehir” adlı albümü çıkardı ve aynı yılın Ekim ayında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümüne girdi.
Harun Tekin için müzik daha ön planda olsa da, akademik okumalardan sıkılmaması, üniversitede başarılı olmasını sağlamıştır.
1999 yılında çıkardığı Bırak Zaman Aksın albümü’nün ardından, Marmara depreminden sonra Açık Radyo Deprem İletişim Merkezi’nde çalıştı. Burada iki yayın dönemi boyunca programcı olarak yer aldı. Ayrıca kendisine gönderilen e-maillere cevap vermek için Nisan 1999’da okulunu dondurarak ertesi sene eğitimine devam etti.
2001, Harun Tekin için oldukça yoğun bir yıl oldu. ‘Gül Kendine’ albümü bütün mesaisini doldurdu. Bir yandan da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki felsefe ve psikoloji eğitiminin son yılındaydı.  Eylül ayında Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladı. 2008 yılında Mor ve Ötesi ile katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Deli” isimli şarkıyla 7. oldu. Aynı zamanda Star TV’de yayınlanlanan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi adlı dizide 2 bölüm, başrol oyuncusu Behzat Ç.’nin kızı Berna’nın sevgilisi rolünü oynamıştır .
Albümleri
Şehir (1996)
Bırak Zaman Aksın (1999)
Gül Kendine (2001)
Yaz (2003)
Dünya Yalan Söylüyor (2004)
Büyük Düşler (2006)
Başıbozuk (2008)
Masumiyetin Ziyan Olmaz (2010)
Güneşi Beklerken (2012)
Video klipleri
Yalnız Şarkı
Sabahın Köründe
Son Giden
Boşver
Daha Mutlu Olamam
Yaz Yaz Yaz
Cambaz
Sevda Çiçeği
Bir Derdim Var
Aşk İçinde
Uyan
Şirket
Küçük Sevgilim
Ayıp Olmaz mı?
Deli
İddia
Yorma Kendini
Araf
Loveliest Mistake
Sor
Bisiklet
Bağlantılı
Savaşa Hiç Gerek Yok

Leave a Comment

Loading...