Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Haluk Piyes Kimdir

haluk-piyes

Luk Piyes ya da Luke Piyes, gerçek adıyla Haluk Piyes, Türk asıllı Alman sinema ve dizi oyuncusu. Almanlar akıllarında kolayca tutabilmek için Luk Piyes demektedirler.

Hayatı ve Eğitimi
Oyunculuk hariç bütün eğitimini Almanya’da aldı. Üniversitede hukuk okudu. Amatör olarak tiyatro yaptı, seminer ve workshop bazında. Sonra da bir sponsor vasıtasıyla Amerika’da oyunculuk eğitimi almaya gitti. İlk önce New York Actors Studio School’a gitti. James Dean, Marlon Brando gibi isimleri keşfedenlerin kurduğu bu okul,eğitim ve tiyatro ağırlıklı. Ama televizyon ve filmlerde oynamak istediği için Los Angeles’a geçti. Orada Play House West’te okumaya başladı. Sinema, televizyon, senaryo, yönetmenlik ve eğitimi aldı.

Üniversite tatillerinde sunuculuk yapıyordu ve çalıştığı şirket onun oyunculuk merakını biliyordu. Amatör olarak tiyatrolarda da oynuyordu. Bir gün ona maaşının ödenmeyeceği söylendi.Bunun ardından sponsorluk teklif edilince hemen kabul etti. Almanya’ya dönüşünde ise kısa filmler çekmeye başladı. Kısa film yönetmenliği ve oyunculuk yaptı. Beş senelik çabanın sonunda ilk uzun metrajlı filmi olan Kanak Attack’ı çekti.

Filmografi
Barut’ (2009) – Barut
Pusat – Ali Pusat (2008)
Mülteci (2007) – Şivan
Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei – Bauer (2007)
Pars: Kiraz operasyonu (2007) – Tayfun Karahan
Sahte Prenses (2006) – Kerem
Eylül (2005) – Kerem Aktaş
En garde (2004) – Ilir
Die Klasse von ’99 – Schule war gestern, Leben ist jetzt (2003) – Gordon
Der Brief des Kosmonauten (2002) – Ruslan
O da Beni Seviyor (2001) – Hüseyin
Kanak Attack (2000) – Ertan
Der Schrei der Liebe (1997)
Die Mädchenfalle – Der Tod kommt online (1997)


Leave a Comment

Loading...