Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Hadise Açıkgöz Kimdir?

Hadise Açıkgöz Kimdir?

Hadise Açıkgöz
Adı Soyadı: Hadise Açıkgöz
Doğum Tarihi:22 Ekim Salı, 1985
Doğum Yeri: / / Belçika
Mesleği: Sanatçı

Hadise Açıkgöz

Şarkıcı ve söz yazarı
Hadise sahne adıyla bilinen Hadise Açıkgöz, 22 Ekim 1985’te Sivaslı Gülnihal ve Hasan Açıkgöz adlı bir çiftin ikinci kız çocuğu olarak Belçika’nın Anvers ilindeki Mol kasabasında doğdu. Kendisi 11 yaşındayken anne ve babası evliliklerine son verdi. 2003 yılında Idool 2003 yarışmasına katıldı. Birincisi olamamasına rağmen sesi ve fiziğiyle dikkat çekerek albüm teklifleri aldı.
İlk single çalışması “Sweat”’i 2004’te piyasaya sürerek çıkış yaptı. 2005’te aynı adlı ilk stüdyo albümünü yayınladı. Albümdeki “Stir Me Up”, “Milk Chocolate Girl”, “Ain’t No Love Lost” ve “Bad Boy” şarkılarını single olarak da satışa sundu. Bu şarkılardan “Stir Me Up” sayesinde, adı Türk basınında da genişçe yer aldı.
2008’de ise ikinci stüdyo albümü olan Hadise’yi yayınladı. Albümde yer alan “Deli Oğlan” şarkısının sözlerini Sezen Aksu yazdı.
2009’da Moskova’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti. “Düm Tek Tek” şarkısı ile yarışmayı dördüncü olarak bitirdi. Aynı ay içinde üçüncü stüdyo albümü Fast Life’ı piyasaya sürdü. Haziran 2009’da dördüncü stüdyo albümü olan Kahraman’ı çıkarttı. Albümdeki “Evlenmeliyiz” ve “Kahraman” şarkılarına klip çekti. Nisan 2011’de beşinci stüdyo albümü olan Aşk Kaç Beden Giyer’i, Mayıs 2012’de de “Biz Burdayız” şarkısını single olarak satışa çıkardı.
Christina Aguilera, Brandy Norwood ve Beyoncé’den ilham aldığını ifade eden Hadise, Ekim 2011’den itibaren de O Ses Türkiye yarışmasında jürilik yaptı. Ödülleri arasında bir Altın Kelebek Ödülü ve üç TMF Ödülü bulunmaktadır.
Albümleri
Sweat (2005)
Hadise (2008)
Fast Life (2009)
Kahraman (2009)
Aşk Kaç Beden Giyer? (2011)

Leave a Comment

Loading...