Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Gürgen Öz Kimdir

gurgen-oz

Türk ,sunucu,sinema ve dizi oyuncusudur. Mühendis baba ve tarih öğretmeni annesi İstanbul’da üniversitedeyken tanışmış. Babasının görevi nedeniyle evlendikten sonra Zonguldaka yerleşmişlerdir.

Ablası Yaprak ve Gürgen, ortaokul ile liseyi TED Zonguldak Kolejinde okuduktan sonra üniversite için ailenin İstanbuldaki evlerine yerleşmişlerdir. Ablası Amerikan Dili ve Edebiyatı okurken, Gürgen de tarihe olan merakı yüzünden İstanbul Üniversitesinde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde okumaktaydı. Fakat çocukken oyun oynama duygusuyla oyunculuğa ve lisedeyken de okul tiyatrosunda tiyatroya başladığından; herşeyi olabileceği hayaller dünyası, aşık oldugu mesleği oyunculuğu öğrenmek için baba ve annesinden gizli “Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü”, oyunculuk ana sanat dalı giriş sınavlarına girdi ve kazandı.

Okulda Prof. Zeliha Berksoy ve Müşfik Kenter başta olmak üzere birçok önemli hocanın öğrenciliğini yaptı. Konservatuvardayken yazdığı “Alman Satrancı” adlı oyunu kısa filme çekildi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı.

Okul yıllarında birçok oyunda da oynadı. Okul zamanı ve sonrası “Bakırköy Belediye Tiyatroları” ve “Devlet Tiyatroları”nda görev aldı. BBTde, Yaşar Kemalin yazdığı, Müşfik Kenterin yönettiği, görev aldığı son oyun olan “Teneke”de başrolü üstlendi.

2001 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde tiyatro rejisi mastırına başladı. Prof.Zeliha Berksoyla beraber, Bertolt Brechtin “Üç Kuruşluk Opera” adlı eserini bölüm oyunu olarak sahneye koydu. Konservatuvarda iki yıl asistan hocalık yaptı. Bu sırada okul arkadaşlarının tiyatro grubuyla yurt dışında birçok festivale katıldı. Yurt içinde de birçok festival dışında 14.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivaline katıldı.

Çeşitli dizilerde ufak roller aldıktan sonra televizyon kariyerine başladı. Okan Bayülgenle çalışmaya başlayınca yoğunluk nedeniyle tez aşamasında yüksek lisans eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bir yıl sonra “Bakırköy Belediye Tiyatroları”ndaki görevinden yine yoğunluk nedeniyle ayrıldı.

2007 yazında sona eren, Okan Bayülgenin sunduğu Makina programında da Murat Akkoyunlu ile birçok tipleme yaparak, Türk halkının beğenisini kazanmıştır. Avrupa Yakası adlı dizide Cesur karakterini canladırmıştır.Bu rolün kendisine uymadığını düşünerek diziden ayrılmıştır.

Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları
Teneke
Terk
Suret

Oynadığı Bazı Sinema Filmleri
Plajda
Çinliler Geliyor
Hokkabaz
Şarkıcı
Havva Durumu

Oynadığı Bazı Dizi Filmler
Kısmetim Otel
Aşka Sürgün
Aşk Oyunu
Avrupa Yakası
Melek
Sırlar Dünyası – Sır Kapısı
Aşkım Aşkım
Pembe Patikler

Oynadığı Bazı Televizyon Filmleri
Kilit
Gürgen Öz Resmi Web Sitesi
“Makina” programında “Kız Kuruları” tiplemesi


Leave a Comment

Loading...