Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Giovanni Segantini Kimdir?

İtalyan ressamı Giovanni Segantini 15 Ocak 1858’de Trento yakınlarındaki Arco köyünde doğdu. Sanatçı daha sonraları yazdığı otobiyografisinde ailesi hakkında şöyle yazmıştı: Babam Agostino Segatini (Sanatçı daha sonraları soyadını Segantini olarak değiştirecektir) annemden yirmibeş yaş büyüktü ve bir halk adamıydı. Babamın üçüncü karısı olan Margherita dei Girardi eski bir derebeyi ailesinden gelmekteydi ve şimdi de bir köy ağasının kızıydı. Babamdan çok daha kültürlüydü.

Sanatçının çocukluğu, annesi 1864’de ölene kadar Arco’da çok mesut ve neşeli geçti.

Babası çok sevdiği karısının ölümüne üzülüp artık ayni yerde oturamadı ve marangoz atölyesini kapatarak aynı yıl çocuğu Giovanni ile beraber ilk karısından dünyaya gelmiş olan diğer oğlunun yaşadığı Milano’ya gidip yerleşti. Orada oğluyla ufak bir parfüm fabrikası işletmeye başladılar.

Fakat birkaç ay sonra, iflâs edeceklerini anlayınca, Goivanni’yi üvey ablası Maria Aloisia’ya bırakıp kaçtılar. Ancak o da ekonomik yönden çok kötü bir durumda olduğu için, bütün gün dışarıda çalışıyor ve küçük çocuğu yalnız basma, havasız tavan arasındaki odada bırakıyordu. Böylece Giovanni, hayatının en kötü günlerini geçirdi. Nihayet bir gün, küçük Giovanni bu duruma dahâ fazla tahammül edemedi ve evden kaçıp Seuylon Geçidi yoluyla Fransa’ya gitmeğe karar verdi. Fakat şehrin dışında, bir çiftçi ailesi tarafından, soğuktan ve açlıktan yan ölü bir durumda bulunarak üvey ablasına teslim edildi.

Bu yüzden yediği dayaktan yılmadı ve bir yıl sonra, bu defa Garibaldi’nin askerleri araşma karışıp kaçtı. Ancak yine talih yüzüne gülmedi. Birkaç gün sonra yaşının küçüklüğü yüzünden yine eve geri gönderildi.

1871’de 13 yaşında olan Giovanni, kötü yola sapmasın diye üvey ablası tarafından Marchiondi Islah Evi’ne gönderildi. Orada rahip Felice ondaki artistik kabiliyeti keşfetti. Fakat 2 yıl sonra rahip ölünce, Giovanni bu defa Trentino’daki bir başka üvey ağabeyisinin yanma kaçtı.

Bu arada başından önemli bir olay geçti: Komşularından genç bir kadın, ölen çocuğu için ağlıyor ve hiç olmazsa çocuğumun bir resmi olsaydı» diye dövünüyordu. Bir başka komşu, küçük Giovanni’yi göstererek «Elinden böyle işler gelir. İsterseniz ona yavrunuzun bir portresini yaptıralım», dedi. Ve böylece Giovanni’yi alıp kadının evine götürdüler.

Giovanni, birkaç saat cesedin başında çalışıp, bir buçuk yaşındaki çocuğun portresini meydana getirdi. Annenin sevincini görünce o da mutlu oldu, ve böylece hislerini resimle de getirebileceğini anladı. Bununla beraber, delikanlılık çağma girmekte olan çocuk daha birkaç sene eline resim kalemi veya fırça almadı. Aradan iki yıl geçmişti ki, içinde yeşermekte olan tohumun zorlamasını hissetti.

1876’da Milano’ya dönünce, Brera Akademisi’nin gece kurslarına devam etti. İşte «Segatini» soyadını da «Segantini» olarak bu yıllarda değiştirdi. 1878’de oradan da aynldı. Bugatti ailesiyle arkadaşlık etmeye başladı. Sonra Luigia’yı tanıdı ve bir müddet sonra da onunla evlendi. Bu evlilikten 4 çocuğu oldu: Gottardc 1882’de Pusiano’da doğdu, halen ressamlık yapmaktadır. Alberto 1883’te Carella’da doğdu ve 1904’te öldü Mario 1885’te Milano’da doğdu, o da heykeltraş ve ressamdı 1916’da öldü. Kızı Bianca 1886’da Milano’da doğ du, bugün hayatta bulunup babasının hâtıralarmı toplamaktadır.

1882’de tanıdığı Alberto ve Vittore Grubicy kardeşlerden büyük ilgi gördü. Sonra ailesiyle Brianza’ya ta şmdı. Burada dört yıl kaldıktan sonra Pusiano, Corella, Caneno ve Caglio’da yaşadı.

1883’te, yapmış olduğu Ave Maria» tablosundan dolayı Amsterdam Şehri’nin altm madalyasını kazandı «Boyunduruktaki İnekler» isimli tablosuyla Paris Şehri altın madalyasını kazandı. Ve bundan sonra da dün yaca tanındı. Ve hemen hemen her yıl, katıldığı sergilerde türlü başan armağınları kazandı. Sanatçı, dahi çok tabiat ve köy manzaraları yapmaktaydı.

15 Eylül 1899’da hazırlamakta olduğu tazı tablolar için 3.000 m. yükseklikteki Schafberg’teki dağ evine gitti. Fakat birkaç gün sonra fırtınalı ve tipili bir günde bir apandisit krizine tutuldu. Arkadaşları yardım getirene kadar 28 Eylülde peritonitten öldü. Giovanni Segantini sanatında divizyonizmi uygulamıştır.


Leave a Comment

Loading...