Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ferit Şahenk Kimdir?

 

ferit_sahenkFerit Şahenk, 1964 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini Boston College’ınde görmüştür. Şahenk, 1987 yılında, Pazarlama ve İnsan Kaynakları bölümünden mezun olmuştur. Ferit Şahenk evli ve bir çocuk babasıdır.

1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. 2 Nisan 2001’de babası Ayhan Şahenk’in vefat etmesiyle Doğuş Holding’in başına geldi.

1991 yılında, Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni kurdu. 1994 yılında Garanti, Türkiye’deki en büyük menkul kıymetler şirketi haline gelmişti. Garanti Menkul Kıymetler Şirketi, 1994 yılında Doğuş Grubu’nun yatırım bankası haline geldi ve yeni kurulan bu bankanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Ferit Şahenk getirildi.

Şahsi serveti, Forbes dergisine göre 2007 yılında 1.3 milyar dolar olan Şahenk, Doğuş Holding çatısı altında çalışan 20.000’den fazla insanın da işvereni konumundadır. Doğuş Holding bünyesinde NTV, CNBC-e, Kral Pop, Star TV gibi televizyon kanalları bulunmakla birlikte, Şahenk son dönemlerde birçok restoran satın almıştır.

Türkiye’nin en zengin kişilerinden biridir ve şahsi serveti 2013 yılı itibariyle 3,4 milyar Amerikan dolarıdır.

 


Leave a Comment

Loading...