Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Eros Ramazzotti Kimdir

erosramazzotti

1984’ten bu yana yayımladığı 11 stüdyo albümü, 1 EP, 2 toplama albüm, 2 konser albümü ve 35 single ile Avrupa’nın yanı sıra Orta ve Güney Amerika’da yüksek satış başarısı yakalamış, müzik kariyeri boyunca 40 milyon kopya satmıştır.

Eros Luciano Walter Ramazzotti bilinen adıyla Eros Ramazzotti İtalyan şarkıcı ve söz yazarı. 28 Ekim 1963 yılında Roma’ya yakın bir kasaba olan Cinecitta’da doğmuştur. Daha çocukluğundan itibaren film setleri ile tanışmış; reklam filmi, okul müsameresi gibi etkinliklerle sahnelere alışmıştır. Ancak müziğe başlamasında asıl desteği bir boyacı olan babasından görmüştür.

Ortaokulu bitirir bitirmez konservatuvar sınavlarına girmiş fakat hocaları tarafından uygun olmadığı gerekçesi ile kabul edilmemiştir. 1981 yılında kendi yazdığı bir şarkı ile Castrocaro’da yapılan “Yeni Sesler” yarışmasına katılmış, finallere kadar yükselmesine rağmen 1.liği alamamıştır. Fakat burada gösterdiği performans ile ilk plak sözleşmesini imzalamıştır. Bunun üzerine müzik dünyasına daha yakın olabilmek için annesi Raffaella ve erkek kardeşi Marco ile beraber plak endüstrisinin merkezi konumundaki Milano’ya taşınmışlardır. Burada 1982 yılında ilk debutu olan Ad Uno Amico adlı parçayı hazırlar. Ancak hala genç bir yetenek olarak görüldüğü için Renato Brioschi’nin yanına gönderilir.

Böylece beklenen başarı, 1 yıl sonra özverili bir çalışma sürecinin ardından gelir. 1984 yılında Sanremo Müzik Festivali’nde yanında yetiştiği Brioschi ile beraber yazdığı Terra Promessa ile 1.lik ödülü alır ve anlaşma yaptığı plak şirketinin girişimleri ile ilk albümünü tanıtmak amacıyla pek çok Avrupa ülkesini kapsayan bir turneye çıkar. 1985 yılında Sanremo’da şansını bir kere daha denemek ister. Ancak Una Storia Impotante adlı şarkısı ile ancak 6.lık alabilir. Ancak aynı şarkı Fransa’da 1 milyon kopya satmayı başarır. 1986 yılında, 2. albümü Nuovi Eroi adlı albümü piyasaya sürer ve bu albümden Adresso Tu adlı şarkı ile tekrar katıldığı Sanremo’da yine 1.lik elde eder.

1987 yılında 3. albümü In Certi Momenti’yi piyasaya sürer. Bu albümde Patsy Kensit ile beraber söylediği La Luce Buona Delle Stelle pek çok Avrupa ülkesinde 1 numara olma başarısını gösterince Eros Ramazzotti, 9 ay sürecek bir Avrupa turnesi düzenler. Bu turne sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada bir anda tanınmasını sağlar. Ramazzotti, 1987’de kazandığı bu başarının üzerine 1988 yılında Musica E adlı mini bir albüm daha hazırlar. Bu albüm büyük bir başarıya ulaşamaz. 1990 yılında 5. albümünün tanıtımını Venedik’te dünyanın dört bir tarafından gelmiş 200 gazetecinin huzurunda yapar. Il Ogli Senso adı verilen bu albüm 15 ülkede aynı anda piyasaya sürülür. Böylece Amerikalıların da dikkatini çeker ve Clive Davis’in daveti ile New York’taki Radio City Music Hall’de büyük bir izleyici önünde konser verir. Ramazotti, Amerika’da konser veren ilk İtalyan olarak da tarihe geçer. Bu albümü uzun bir dünya turnesi takip eder. 4 aralıkta Barselona’da verdiği konser, radyo ve televizyondan da yayınlanmasının yanı sıra 20.000 kişi toplamayı başarmış, böylece İspanyolların da gönlünü feth etmiştir.

1993 yılında yaptığı Tutte Storie sadece Avrupa’da 6 milyon kopya satmıştır. Daha önce hiçbir beyaz şarkıcıya klip çekmemesine rağmen Eros Ramazzotti için bir ayrıcalık yapan Spike Lee’nin çektiği Cose Della Vita’nın video klibi tüm Avrupa’da en çok seyredilen video olmuştur. Ramazotti bu albümle sadece Avrupa’da turne yapmamış, 15 Latin Amerika ülkesine de turne düzenlemiştir. Tüm bu başarıların üstüste gelmesi, 1994 yılının Ramazotti için altın bir yıl olmasını sağlar.

1994 yılında BMG International ile bir anlaşma imzalar. Aynı yıl Rod Steward, Elton John ve Joe Cocker’ın da bulunduğu Avrupa Yaz Festivali’ne katılır. 13 Mayıs 1996 yılında yapımcılığını tamamen kendisinin yaptığı Dove C’é Musica albümünü çıkarır. Hem İtalya, hem de Kaliforniya’da yayınlanan bu albüm 7 milyon satmıştır. Bu yıl aynı zamanda Ramazzotti’nin baba olduğu yıldır. Michelle Hunziker’den Aurora Sophie adlı bir kız çocuğu sahibi olur. Ekim 1997 yılında en iyi şarkılarının yer aldığı bir albüm çıkarır. Bu albümde Cose Della Vita adlı şarkıyı Can’t Stop Thinking of You adıyla Tina Turner ile beraber tekrar yorumlarlar ve böylece beraber bir kere daha Amerikada çok satanlar listesine girmeyi başarırlar. 1998 – 2000 yılları boyunca aralarında Tina Turner, Pavarotti, Joe Cocker, Madonna, Anastacia, U2 ve Mustafa Sandal gibi ünlülerin bulunduğu pek çok kişi ile düetler yapar. Bunların neredeyse tamamı hayır kurumları için yapılan konserlerde sunulur.

Diskografi
Stüdyo albümleri
– (1985) Cuori agitati (Troubled Hearts)
– (1986) Nuovi eroi (New Heroes)
– (1987) In certi momenti (At Certain Times)
– (1988) Musica è (Music Is)
– (1990) In ogni senso (In Every Sense)
– (1993) Tutte storie (All Stories)
– (1996) Dove c’è musica (Where Music is)
– (2000) Stilelibero (Freestyle)
– (2003) 9
– (2005) Calma apparente (Apparent Calm)
– (2009) Ali e radici (Wings and Roots)
Konser Albümleri
– (1991) Eros in Concert
– (1998) Eros Live
– (2010) 21.00: Eros Live World Tour 2009/2010

Compilation albümleri
–  (1997) Eros
– (2007) e²


Leave a Comment

Loading...