Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Erol Günaydın Kimdir

erol-gunaydin

Erol Günaydın, 16 Nisan 1933 Akçaabat doğumlu Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.

Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRTde yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında “İki Kalas Bir Heves” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

2 Ağustos 2008de Florence Nightingale Hastanesine kaldırılmış geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmıştır.Erol Günaydın 16 Ağustos 2008de taburcu edildi. Ameliyat edilen Erol Günaydın’;ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, daha sonra genel kontrol için geleceği öğrenildi.Günaydın, Okan Bayülgenin Disko Kralı adlı programına müdavim konuk olarak katılmaktadır.

Sahip olduğu ödülleri
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Güzel Bir Gün İçin
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Güzel Bir Gün İçin

Rol aldığı tiyatro oyunları
Namussuzum ki Namusluyum
Uzun Donlu Kişot
Soyut Padişah
Yaygara Yetmiş
İstanbulu Satıyorum
Papaz Kaçtı


Leave a Comment

Loading...