Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Ergun Evren Kimdir

1936 yılında doğan Ergun EVREN ilk kez 1950’lerde Varlık, Türk Dili, Yeditepe gibi dergilerde şiirleriyle tanındı. Aynı yıllarda güneydeki bölgesel gazetelerde yazıları yayımlanırken, İstanbul gazetelerinin de temsilciliklerini yaptı.

Daha Lise öğrenimi yıllarında (1952) bir şiiri yüzünden Mersin’e gelen Nurullah ATAÇ’la yakınlığı, Ankara’da Türk Dil Kurumu Dergisi’nde ölünceye kadar hiç ayrılmadan sürdü. 1955-56 yıllarında Ankara Radyosu Çocuk Saati’ne katılmasıyla da Tahsin TEMREN, Mahir CANOVA gibi Türkiye’nin önemli otoritelerinden ‘Oyunculuk, Oyun Yazarlığı, Düzgün Konuşma (Diksiyon), Yönetmenlik ve Mikrofonda Konuşma’ öğrenimi görmeye başladı. 1964-65 yıllarının başında TRT’ye girmesiyle birlikte önceki öğreticilere Nurettin SEVİN, Suat TAŞER, Refik Ahmet SEVENGİL, Turgut ÖZAKMAN, Mahmut Tali öNGÖREN gibi kişiler eklendi ve bu isimlerle ‘Diksiyon, Oyun Yazma, Müzikli Çocuk Oyunu, Toplum Önünde Konuşma’ konularında bilgi ve görgüsünü artıran çalışmalarda bulundu. Bu dönemde Turgut ÖZAKMAN’ın özellikle verdiği bir ödev sonucu Türkiye Radyoları’nda ilk “Müzikli Oyun” yazma onurunu elde etti.

Daha ileriki yılarda Türkçe’ye gösterdiği özen ve toplumsal konumu gereği Türkiye’nin en ünlü Estetik Profesör’ü Suud Kemal YETKİN ve Atatürk Devrimleri’nin ünlü Hatibi Hamdullah Suphi TANRIÖVER’le de kısa sürelerle çalışma olanağı buldu. Bu dönemde, bir süre gördüğü Hukuk öğrenimi sırasında da devrin ünlü hukukçularıyla önemli davalar nedeniyle birlikte olarak, küçük etkinliklerde yer almak mutluluğunu elde etti. Daha ileriki yıllarda Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğrenciliği sırasında, Prof. Suat SİNANOĞLU, Prof. Samim SİNANOĞLU, Prof. İrfan ŞAHİNBAŞ, Prof. Bedrettin TUNCEL’in bir yandan öğrencisi olurken bir yandan da TRT ve Basın Mensubu olarak Türk Dİl Kurumu’nda uzun yıllar birlikte çalıştı. Yine öğrencilik yıllarında Orhan BORAN ve Halit KIVANÇ’la Devlet Protokol’lü önemli gecelerin ve etkinliklerin sunuculuklarını üstlenirken, film seslendirme (dublaj) yanında, önemli günlerin büyük mitinglerinde (Anıtkabir, Kızılay..) konuşmalar yaptı.

Kırk yıla yakın çeşitli bölümlerinde hizmet verdiği TRT’de bir çok ilk’lerin yazarı olduğu gibi sayısız çocuk ve büyük oyunu oynanan Ergun EVREN, 25 yıl hiç aksatmadan TRT’de “Merhaba” adında bir söyleşi ve “Şiirimizde” adında da bir şiir programı yaparak Türkiye’nin bir çoğu şimdi hayatta olmayan ünlülerini, yaşam öyküleriyle TRT Diskoteğine armağan etti. Bu arada TRT Denetçisiyken, özel bir istekle zamanın Kültür Bakanı İstemihan TALAY’ın Basın Danışmanlığı görevini yaptı.

2001 yılında TRT’den emekli olan Ergun EVREN, Şiir, Deneme, Öykü, Oyun ve Müzikli Oyun, Söyleşi, Radyo Notları konusunda yapıtlar verdi.

Ergun EVREN 1966′ da İzmir Radyosu’nda, 1968’de de Türkiye’nin ilk Bölge Radyosu olarak kurulan Çukurova Radyosu’nun yapılanmasında kurucu Müdürü olarak görev aldı. Aynı dönemlerde sınavlarını yaparak  bir çoğu bu gün ünlü öğrenciler yetiştirdi.

Ergun EVREN, çeşitli İller’de, Okullar’da, Sivil Kuruluşlar’da , Üniversiteler’de, Türkçemiz ve Düzgün Konuşma üzerine seminerler vererek yaşamını sürdürüyor.

Ek Bilgi
Ergun Evren Şiirleri


Leave a Comment

Loading...