Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Düğün Nedir?

Düğün birbirini seven iki kişinin hayatlarının sonuna kadar birlikte yaşama kararını almaları sonucu bu günü aile ve arkadaşları ile coşku ile kutlayıp mutluluklarını paylaştıkları davettir.  Ülkemizde ortalama evlenme yaşı 24 ile 28 arasındadır.  İstanbul dünyada en çok düğün gerçekleşen şehirdir.  Onu Amerika’da ki Las Vegas şehri izler.

Evlilik kararını takiben gelin adaylarını büyük kararlar beklemektedir.  İlk önce her iki aileye de uyan muhtemel düğün tarihleri belirlenir.  Çift birlikte gerekli belgeleri toparlayıp, nikah dairesinden gün almaya gitmelidir. Sevgililer Günü gibi özel günler için çok öncesinden tarih almanızı öneririz.  İkinci aşamada düğün salonları ve düğün mekanları tek tek dolaşılır ve fiyat alınır.   Davetli sayısına göre fiyatlar farklılık gösterir.  Araştırmalara başlamadan önce damat adayının bir bütçe belirlemesi ve alışverişin bütçeye uygun yapılması tavsiye edilir.  Birçok banka evlenen çiftler için ihtiyaç kredisi sağlamaktadır.

Düğün hazırlık ve planlama konularında gelin adaylarına yardımcı olmak için online siteler vardır.  Bunlardan en öne çıkan ve Türkiye’nin en kapsamlı evlilik hazırlıkları portalı olan davetshop.com dur.  Türkiye ve dünyadaki tasarımcıların gelinlik modellerinden oluşan 2013 2014 gelinlik modelleri katalogu mağaza ve gelinlikçi dolaşmaya vakti olmayan gelinlerin yardımına koşuyor.  Siteye ücretsiz giriş yapıp, düğün mekan ve düğün salonları ile ilgili görsel ve fiyat bilgilerine ulaşıyor, firma yetkilileri ile iletişime geçiyorsunuz.

Düğünler kültürümüz için çok önemli anlardan biridir.  Her erkek ailesi ergenlikten itibaren kenara biraz para koymaya çalışır.  Kız tarafı ise çeyiz hazırlıklarına başlar.  El emeği göz nuru dediğimiz birbirinden güzel işlemeli havlular, örtüler yapar. Düğün öncesi yeni evli çiftin oturacağı ev kiralanır ve ev eşyaları alınmaya başlar.  Çeyizde hazırlanan parçalar yeni evin her köşesinde yerini bulur.


Leave a Comment

Loading...