Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Cüneyt Koryürek Kimdir?

Cüneyt Koryürek Kimdir?

Cüneyt Koryürek
Adı Soyadı: Cüneyt Koryürek
Doğum Tarihi:1931
Doğum Yeri: / Ankara / Türkiye
Mesleği: Gazeteci

Yaşam Durumu: Vefat Etmiş
Ölüm Tarihi: 19 Ocak Cumartesi, 2008

Cüneyt Koryürek

Gazeteci ve yazar
Liseyi TED Ankara Koleji’nde, üniversiteyi Fresno State College, Kaliforniya’da okudu. Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Yakın Çağlar Tarihi eğitimi aldı. Vatani görevini Genelkurmay Başkanlığı’nda yedek subay olarak yerine getirdi ve burada o dönem general olan Cevdet Sunay’ın tercümanı olarak çalıştı.
Çalışma hayatına serbest muhabir ve basın danışmanı (1960 Roma Olimpiyatları ve 1960 A.B.D. Seçimleri) olarak adım atan Koryürek, daha sonra Ankara’da Turkish Daily News’da Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. 1962 yılında, Ankara’da sahibi ve yöneticisi olduğu Delta Ajans’ı kurdu . Reklam ve Halkla İlişkiler alanında çalışan Delta Ajans 1973 yılında İstanbul’a taşındı. Cüneyt Koryürek ayrıca, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yüksek Gazetecilik Okulu’nda Reklamcılık, Ankara İktisat Fakültesi Yüksek Gazetecilik Okulu’nda Halkla ilişkiler, İstanbul Marmara Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Okulu’nda Gazetecilik dersleri verdi.
Cumhurbaşkanı Sunay’ın Basın Müşavirliği görevini üslendi. Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında bulundu. “Avrasya Kıtalararası Maratonu”nun Yarış ve Organizasyon Direktörlüğünü yaptı. Yedi Olimpiyat’da gazeteci olarak görev aldı.
Olimpiyatlar konusunda TRT’de programlar hazırlayan Koryürek, bu konuda basılan iki kitabından başka, İstanbul Olimpiyatları Hazırlama ve Düzenleme Kurulu için de bir kitap hazırladı.
Ayrıca, “Lider ve Liderlik” ve “Harf İnkılabı” adlı kitapları kaleme aldı. Eğitim gördüğü Amerikan üniversitesinin okul takımında oynadı, okul takımının menajeri olarak görev yaptı, antrenörlük kurslarına katıldı. Türkiye’de birlikte çalıştığı ve keşfedilmeleri için yardımcı olduğu bazı atletler Türkiye ve Balkan rekoru kırdılar, Avrupa ve dünya ölçeğinde yarışmalarda derece aldılar. AIPS Kartı sahibi olan Cüneyt Koryürek, Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslararası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyesiydi. Atletizm Federasyonu’nda çeşitli dönemlerde Genel Sekreter, Asbaşkan ve Başkan olarak çalıştı.
Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde hem genel içerikli hem de atletizm ve olimpiyatlar konusunda yazılar yazdı ve köşe yazarlığı yaptı.
19 Ocak 2008 tarihinde, Şişli’de karşıdan karşıya geçerken bir arabanın çarpması sonucu yaşamını yitirdi

Leave a Comment

Loading...