Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Cüneyt Ayral Kimdir

Cüneyt Ayral 13 Şubat 1954’de Şişli – İstanbul’da doğdu.

İlkokulu İstanbul’da Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nda bitirdikten sonra, İstanbul Alman Lisesi’ne girdi, bir yıl sonra babasının işi nedeni ile Ankara’ya göç etti ve Ankara Atatürk Lisesi’ne girdi, orta öğrenimini aksatmadan bu okulda tamamladı. Ardından Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü – Sevk ve İdare Yüksek Okulu’na (TODAİE/SİYO) girdi ve bu okuldan 1979’da lisans diploması alarak mezun oldu.

Üniversite öğrenimi sırasında ‘çok uluslu şirketlerde yönetim teknikleri’, ‘kamu yönetiminde haberleşmenin düzenlenmesi’, ‘karşılaştırmalı Türk-Japon ekonomik gelişme modelleri’ üzerine çalıştı ve makaleler yayımladı.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’ten özel öğrenci olarak sosyal-kültürel antropoloji dersleri aldı. Davranış bilimleri ve psikoloji ile ilgilendi.

Çok genç yaşta çalışma yaşamı ile tanışan Ayral pek çok çeşitli işte çalıştı; bunlar arasında en belirgin olanları Ankara Universal Kitapevi’nde tezgâhtarlık, Vatan, Eba, Meba vb. gazete ve ajanslarda muhabirlik, Demokrat İzmir Gazetesi’nde ANKARA’DAN MERHABA, Barış Gazetesi’nde VİRGÜL, Yeni Ulus Gazetesi’nde BAKIŞ köşelerini yazdı.

TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda program prodüktörlüğü ve metin yazarlığı yaptı; bu görevi sırasında Anadolu’nun çok çeşitli yörelerini dolaşarak, yurt dışında yaşayan işçilerimizin özlemlerini giderici programlar yapan Ayral SILADAN SELAM, ANAYURTTAN İSTEKLERİNİZ, DOKTORUNUZ DİYOR Kİ… gibi 70’li yılların en çok mektup alan radyo programlarına imza attı. Öte yandan, ÇOK SESLİ TÜRK MÜZİĞİ, TÜRK KADINI vb. programları da dinleyicilerin beğenisini kazandı.

T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü özel kalem müdürlüğü de yapan Cüneyt Ayral bir yıl sonra bu görevinden alınarak Eğitim Müdürlüğüne İşletme Teknisyeni olarak atandığında da kurumun sekreterlerini eğitmek için daktilo bakımı, onarımı ve kullanımı konusunda kurslar açtı ve bu konuda bir de kitapçık yayımladı.

Küçük yaşta yüzme sporuna başlayan Ayral ilk olarak İstanbul Marmara Yelken Kulübü; yüzücüsü olarak yarışlara katıldı daha sonra Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü lisanslı yüzücüsü olan Ayral pek çok ulusal yarışmaya katıldı ve dereceler aldı ancak 13 yaşında iken bir müsabakada kolunun sakatlanması sonucu sporu bırakmak zorunda kaldı.

Daha sonra 1989 yılında golf sporuna başladı ve halen İstanbul Golf Klübü’nün aktif üyesi olarak çeşitli uluslararası sahalarda golf oynadı.

1979 yılında İngiltere’ye giden Cüneyt Ayral, Weymouth şehrinde İngilizce öğrendi, bu eğitimi sırasında dondurma satıcılığı, işportacılık, akvaryumlarda bekçilik gibi işler de yaptı ve 1980 yılına BBC İngiliz Radyo Televizyon kuruluşunun dünya servisinde Türkçe Radyo Yayınlarında program prodüktörlüğü ve spikerlik yaptı.

Aynı yıllarda fotograf da çeken Cüneyt Ayral bir yandan batılı haber ajanslarına fotograf verirken, bir yandan da Turizm Bakanlığı arşivlerine fotograflar verdi.

İki fotograf sergisi açtı. 1977 yılında Sinan Çetin’in başkanlığında AFSAD -Ankara Fotograf Sanatçıları Derneği’ni kurdu ve kurucu genel sekreteri oldu; 1979 yılında ihraç edildiği bu dernek tarafından 1992’de kuruluşun 15inci yılı nedeni ile onur üyeliğine kabul edildi.

1981 yılında İngiltere’den dönen Cüneyt Ayral doğum yeri olan İstanbul’a yerleşti ve RAJANS reklam ajasından metin yazarlığı yapmaya başladı. Daha sonra Yeni Ajans, Reklâm Moran, San Ajans vb. reklâm ajanslarında da metin yazarı ve yaratıcı grup üyesi olarak da çalıştı, bu arada birçok televizyon reklâmına da imzasını attı, ayrıca reklâmlar da oyuncu olarak da oynadı.

1982 yılında kendi şirketini kurarak kadın içgiyimi ticaretine başladı.

1988 yılında işini sürdürürken BİN TANE YAYINLARI, PROKLUS REKLAM AJANSI, KOSTANTINİYYE HABERLERİ GAZETESİ (sonra BİZİM ŞEHİR HABERLERİ GAZETESİ)’ni kurarak Ayral Şirketler Gurubunu oluşturdu. Ayral, gazetesinin yayınına 1993’de son verdi.

1992 yılında TRT 1 televizyonu için ALIR GÖTÜRÜR İSTANBUL adlı diziyi başlattı ancak üç yayın sonrasında TRT ile anlaşmazlığa düşerek programını bıraktı fakat program aynı ad ve jenerik ile 13 hafta yayımladı.

1992-93 yıllarında 30’u aşkın İÇİMİZDEKİLER TV programını İnter Star televizyonu için Cümbürcuma Programı içinde yaptı ve sundu.

1992-93 yıllarında toplam 4 ay süreyle sanatçı Ajda Pekkan’ın danışmanlığını da yaptı ve sanatçının Kanal 6 için hazırlanan TV programlarının sanat yönetmenliğini üstlendi.

Sesimiz, Oluşum, Gösteri vb. dergilerde şiir, deneme, öykü ve düz yazıları da yayımlanan Ayral, Car&Men Dergisinde de TADIMLIK adlı bir köşeyi de yazdı. Bir süre de Yeni Yüzyıl gazetesinde sanat haberleri ve şehir yazıları yazmış olan Cüneyt Ayral daha sonra Hürriyet gazetesinde serbest gazeteci ve yazar olarak yazı, röportaj ve muhabirlik çalışmalarını sürdürdü.

Ayral ayrıca mesleği ve uzmanlık alanlarından olan içgiyim konusunda da uluslararası yayınlarda (Linea Intima) makaleler yayımlıyor.

Kendi konularında konferansçı da olan Ayral aynı zamanda üniversitelerde konusuna (içgiyim) ilişkin konferanslar veriyor ve şiir okuma günleri düzenliyor.

Ayral halen Berlin’de yayınlanmakta olan Şiir – lik dergisinde şiirlerini yayımlamayı sürdürüyor.

Pek çok dergi ve gazetede bini aşkın makale, haber ve magazin yazısı yayımlamış olan Cüneyt Ayral bir içgiyim sanayii ve ticaret kuruluşu olan Ayral Şirketler gurubunu kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını da aktif olarak 1996 Ekim ayına kadar sürdürdü, bu tarihte ticari faaliyetini durduran Cüneyt Ayral Dünya Gazetesi Dış Haberler Servisi’nde Nice – Fransa temsilcisi olarak çalışmaktadır. Ayral ayrıca halen André Avio ve Sophie Hallett (Fransa) firmalarının, Türkiye mümessilliğini de sürdürmektedir, ayrıca içgiyim ve Türkiye pazarında pazarlama teknikleri ve halkla ilişkiler dalında da yerli ve yabancı firmalara da danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Cüneyt Ayral, Ayral Şirketler Gurubu olarak gabriel VENETO, REFLECTIONS, KID’S HOUSE, LITTLE PEOPLE ve juneight markalarının yaratıcısıdır.

Ayral, şirketi bünyesinde aşağıda sıralanan sosyal ve toplumsal etkinlikleri yapmıştır.

Kâadı çöpe karıştırmayın kampanyası

AIDS hastalığı ile mücadele için afiş ve kırmızı kordela kampanyası (Bu kampanya çerçevesinde AIDS ile Savaşım Derneği’ne maddi katkı ve doktor temini)

Özgür düşüncenin yaygınlaştırılması ve suç sayılmaması kampanyası.

Evli ve iki çocuk babası olan Cüneyt Ayral İnglizce, Almanca ve Fransızca biliyor.
Üyesi olduğu klüp ve organizasyonlar

* Marmara Yelken Klübü
* İstanbul Golf İhtisas Klübü
* İstanbul Tenis Klübü
* Ankara Sporting Klüb
* Türk-İngiliz Ticaret Odası Derneği
* Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği
* ALEV Ankara Atatürk Liseliler Vakfı
* İstanbul Ticaret Odası Vakfı

SERGİLERİ
YÜZLERİ FOTOGRAF SERGİSİ, ODTÜ Öğretim üyeleri derneği (Prof. Necdet Bulut anısına) 15 Ocak 1979

YÜZLERİ FOTOGRAF SERGİSİ, Bodrum Kalesi Müzesi,12-30 Temmuz 1979
DÜZENLEDİĞİ SERGİLER

BRAHAUS SÜTYENİMTRAK SERGİ, Samuele Mazza Kolleksiyonu Baraz Galerisi İstanbul, Şubat 1994

SAKLI DÜNYALAR- JOHN KACERE RESİM SERGİSİ, Baraz Galerisi, İstanbul, Şubat 1995
YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI

BAŞKALDIRMA Şiirler, 1974 (Hakkı Göçeoğlu’nun fotografları ile) Türk Tarih Kurumu Yayını

ŞİİR MEZARLIKLARI KİTABI Şiirler,1987 kendi yayını

İSTANBUL ŞARKILARI KİTABI Şiirler,1989 Bin Tane Yayınları

BİRİNCİ NAR SENFONİSİ “OPUS YEDİ”, Müzikle okunmuş metin, 1992 Bin Tane Yayınları (Kasedi Fuat Oburoğlu’nun müziği ile Raks, İlk seslendirilişi İstanbul Nur-u Ziya Sokak 27 Aralık 1991)

LODOS-LEANDROS-LAKHESİS Şiirler, 1992 Bin Tane Yayınları

THE SÜTYEN,1992 Bin Tane Yayınları

Web Sitesi: www.ayral.com

Ek Bilgi
Cüneyt Ayral Şiirleri


Leave a Comment

Loading...