Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Chris Isaak Kimdir

Christopher Joseph “Chris” Isaak (26 Haziran 1956, Stockton, Kaliforniya) ABD’li aktör, bestekar, müzisyen, şarkıcı.

Müzik hayatına ağabeyiyle beraber AWOL’un U0P albümüne katkıda bulunarak başlamıştır. 1984 yılından günümüze, birçok alanda aktif olan Isaak temelinde müzik kariyerine odaklanmış; birçok albüme imzasını koymuştur. İlk albümü Silvertone’yi çıkardıktan sonra büyük beğeni topladı, David Lynch’nin filmlerine film müzikleri yaptı. 1988’de Babanın Metresi filminde palyaço rolü yaparak aktörlüğe başlayan Isaak, birçok filmde rol üstlendi. Lynch tarafından Mavi Kadife filminde başrol teklif edildiğinde bu rolde oynamayı reddetti. 2001-2004 yılları arasında The Chris Isaak Show adlı programı sundu. Isaak şu anda Amerikan Biyografi Kanalında yer alan The Chris Isaak Hour’u sunmaktadır.

Isaak genç yaşta iken ailesi ve kendisinin aldığı ikinci el Elvis Presley kayıtlarıyla kendi müzik eğitimini geliştirdi. Dinlediği kayıtlar onun müzik sesini belirlenmesinde etkili oldu. Isaak ve ağabeyi Nick akustik gitarlarıyla birbirlerine uyum sağlayarak amatör şekilde gitar çalmaya başladılar. Ağabeyi ile birlikte AWOL’un U0P albümünde geçici olarak çalışarak 50$ kazandı. Bu Isaak’ın ilk performansıdır. Isaak ilk albümünü Silvertone’u 1984 de Warner Bros. kayıt şirketi imzasıyla çıkardı. Eleştirmenlerin beğenisini toplamasına rağmen bu albümden sadece 12.000 adet kopya satıldı. Bu albümdeki Gone Ridin ve Livin’ for Your Lover David Lynch’nin Mavi Kadife adlı filmin özelliklerini taşır. İkinci albümü kendiyle aynı ismi taşıyan Chris Isaak ünlü fotoğrafçı Bruce Weber tarafından fotoğraflandı. Bu albümle birlikte çıktığı canlı performanslar onu bir yıldız yapma yolunda ilerletti.

Isaak bu sıralarda Roy Orbison ile tanıştı. Orbison’un onu kendi çıkacağı turnelere davet etmesi Isaak’ı gururlandırdı ve onunla turnelere gitti. Ayrıntılı ve titiz performansıyla göze çarpan Isaak, Orbison ile iyi bir dostluk kurdu. Orbison “o tanıyabileceğim en iyi insanlardan biri” diyerek Isaak’ı övdü. Isaak, Warner Bros. ile olan sözleşmesini 1988’de yeniledi ve şirket onu Reprise Records ’e yönlendirdi.

En çok bilinen şarkısı Wicked Game’in de bulunduğu Heart Shaped World albümü 1989’da çıktı. Wicked Game’in enstrümantal versiyonu 1990’da David Lynch’in Wild at Heart isimli eserinde de yayınlanmıştır. Atalanta Radyo İstasyonu müzik direktörü Lee Chesnut, Lynch’in filmlerinden etkilenmiş ve şarkıyı radyosunda çalmaya başlamış ve kısa sürede şarkı en çok dinlenilenler listesine girmiştir. Chesnut’un şakıyı diğer ulusal radyo istasyonlarına da yaymasıyla şarkı 1991 Şubat’ının ulusal top 10 listesine girmiştir. Şarkının videosu Herb Ritts tarafından yönetilmiş , MTV ve VH1 de büyük ilgi toplamıştır. Video siyah beyaz olup deniz kıyısında çekilmiştir. Video klipte Isaak’a Danimarkalı süpermodel Helena Christensen eşlik etmiştir. Klipte Isaak genelde Christensen’e sarılmış halde şarkıyı söylemektedir. Şarkının daha az yayınlanmış video versiyonu David Lynch ’nin Wild at Heart filminde bir sahnedir. Isaak, 1995’de uzun süredir gitaristi olan James Calvin Wilsey ile yolları ayrılmış ve budan sonra kendisine gitarıyla Hershel Yatovitz eşlik etmiştir.

Isaak, Babanın Metresi adlı filmde espirili ve eğlenceli bir palyaço karakterini canlandırmış ve bu ilk filminde büyük bir beğeni toplamıştır. Bu filmden sonra sanatçıya filmlerde oynama teklifleri gelmeye başlamıştır.

1993 yılında dördüncü albümü olan San Francisco Days’i çıkardı. Albüm ile çıkış parçası olan “Can’t Do A Thing (To Stop Me)” Grammy Ödülleri’ne aday oldu. 1999 senesinde Isaak’ın Baby Did a Bad, Bad Thing , Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın başrollerini üstlendiği Stanley Kubrick’in son filmi olan Eyes Wide Shut’da yayınlanmıştır. Bu şarkı 1995’deki çıkardığı Forever Blue adlı albümünde yer almaktadır. Bu şarkını video klibi Herb Ritts tarafından yönetilmiştir. Siyah beyaz olmayan bu klipte Isaak’a Fransız süpermodel Laetitia Casta eşlik etmiştir. Bir motel odasında çekilen video klip yönetmen Ritts ile Isaak’ın birlikte çalıştığı ikinci video kliptir.

Isaak aynı zamanda Amerika’da gece geç saatlerde yayınlanan talk-show programı olan The Late Late Show with Craig Kilborn ’un müziğini de yapmıştır. 2001 yılında kendi televizyon programı olan The Chris Isaak Show’u sunan Isaak’ın bu programı Mart 2001 den Mart 2004’e kadar Amerika’da yayınlandı. Yetişkinler için hazırlanan bu program Isaak’ı bir yıldız olmaya daha da çok yaklaştırdı. 2004 yılında Life Will Go On şarkısı Mandy Moore ve Matthew Goode başrollerini paylaştığı Chasing Liberty ’nin film müziği olmuştur. Two Hearts şarkısı ise Quentin Tarantino’nun yönettiği ve başrollerini Christian Slater ve Patricia Arquette paylaştığı True Romance adlı filmin film müziği olmuştur.

Isaak’ın uzun süredir prodüktörü olan Erik Jacobsen müzikteki 15 yılını doldurmuştur. Jacobsen The Lovin’ Spoonful’a yaptığı prodüktörlüğünden tanınır. Isaak, Jacobsen ile olan anlaşmasını 2002’deki albümü olan Always Got Tonight ile bitirdi.

Isaak, 5 yıl aradan sonra 2009’da John Shanks ile birlikte Mr. Lucky adlı albümü çıkardı. Albümde Breaking Apart adlı şarkıda Trisha Yearwood ile ve I Lose My Heart adlı şarkıda ise Michelle Branch ile düet yaptı.

Diskografi

Stüdyo albümleri
– Silvertone (1985)
– Chris Isaak (1987)
– Heart Shaped World (1989)
– San Francisco Days (1993)
– Forever Blue (1995)
– Baja Sessions (1996)
– Speak of the Devil (1998)
– Always Got Tonight (2002)
– Christmas (2004)
– Mr. Lucky (2009)

Derleme ve live albümleri
– Wicked Game (1991)
– 3 for One (2000)
– Best of Chris Isaak (2006)
– Live in Australia (2008)


Leave a Comment

Loading...