Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Charles Aznavour Kimdir

charles-aznavour

Fransız şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve aktör. Fransa`nın en popüler ve kalıcı sanatçılarından biridir.

Chahnour Varinag Aznavourian, Ermeni kökenli bir ailenin (Misha ve Knar Aznavourian) oğlu olarak Paris`te dünyaya geldi. Babası şarkıcı, annesi de oyuncuydu. “Caucase” isimde bir lokantaları vardı. Charles sanatçı bir aileden geldiğinden ufak yaşta tiyatro ile tanıştı. Dokuz yaşındayken oyunlarda oynamaya ve şarkı söylemeye başladı. Edith Piaf`ın onu dinlemeye gelmesiyle hayatı değişti, Piaf, genç Aznavour`u yanına alarak tura çıkardı. Aznavour 1946 yılında evlendi, bir yıl sonra Seda isimli bir çocuğu dünyaya geldi.

Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. Yüzden fazla şarkı yapmış, yaklaşık 60 filmde rol almıştır. Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmemektedir.

1970`lerde “Dance in the Old Fashioned Way” ve “She” parçalarıyla İngiltere’de büyük başarı elde etti.

1988`de Ermenistan depreminden sonra ülke için birçok yardımda bulunmuştur. Sözde Ermeni Soykırımı’nı konu alan Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan’ın Ararat filminde rol aldı. Türkleri fazla sevmediği sanılmaktadır.

Film Kariyeri
60`dan fazla filmde oynayan Aznavour, François Truffaut`nun Tirez sur le pianiste filminde Édouard Saroyan karakterini canlandırmıştır. 2002 yapımı Ararat filminde de oynadı. Son olarak 2006 tarihli, hikâyesini Costa-Gavras’ın yazdığı, yönetmenliğini Laurent Herbiet’nin yaptığı Albayım adlı filmde Peder Rossi karakterini canlandırdı.


Leave a Comment

Loading...