Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Cevher Özden (Banker Kastelli) Kimdir

Cevher Özden (Banker Kastelli) (d.1949, Trabzon – ö. 02.06.2008, İstanbul)

Trabzon sevdalısı üç genç adam 1949 yılında Trabzon’dan bir vapura biner ve İstanbul’a doğru yola çıkar. Bu gençlerden biri Yeşilçam’ın efsanelerinden biri olacak Öztürk Serengil, diğeri ünlü ressam Cemal Akyıldız, sonuncusu Türkiye tarihine Banker Kastelli olarak geçecek Cevher Özden’dir. “Banker Kastelli” lakabını ise Trabzon’un Sürmene İlçesi Kastel köyünden olduğu için alır.

Ekonomideki dar boğazı aşmak için 1980’de uygulanmaya başlanan 24 Ocak Kararları ile serbest piyasa dönemine girildi. Dönemin hükümetinde İktisadi İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Turgut Özal’ın öncülük ettiği bu akımla faizler serbest bırakıldı. Bu gelişme bankerler döneminin başlamasına neden oldu. Bir ara sayıları bini bulan bankerlerin en büyüğü Banker Kastelli’ydi.

Bankerler en başta da Banker Kastelli, Cüneyt Arkın’dan Hulusi Kentmen’e birçok ünlünün hatta futbolcuların bile rol aldığı reklamlarla, halka yastık altı birikimlerini yüksek faiz karşılığı yatırmaları için çağrıda bulundu.

1981’de Türkiye’deki 38 bankanın 31’i bu bankerler aracılığıyla halktan para toplar hale geldi. Yıllık enflasyon oranını dörde katlayan faiz oranları, emeklisinden, memuruna, tüccarından ev kadınına kadar halkın önemli bir kısmının varını yoğunu bankerlere yatırmasına yol açtı.

Ancak denetimsiz bir ortamda toplanan yaklaşık 1.5 milyar dolarlık birikim, 1981 sonunda bankerlerin birer ikişer batmasıyla yok oldu. 3 milyon liraya lüks bir dairenin satın alınabildiği o günkü rakamlarla bankerlerde toplanan para 150 milyar lirayı geçiyordu. O dönemde Kastelli’nin tek başına topladığı para, 2008 kuruna ve alım gücüne orantılandığında yaklaşık 1 milyar dolar tutuyor

1981 sonlarında bankerler batmaya başladığında düzenin kurulmasından sorumlu Maliye Bakanı Kaya Erdem “Vatandaş üç-beş kuruş fazla kazanmak için kumar oynamıştır” dedi. Ancak Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, “Banker Skandalı”nın patlak vermesi üzerine Temmuz 1982’de istifa etti.

1981 yılının sonunda batmaya başlayan bankerler birbiri ardına ortadan kaybolmaya başladı. Banker Kastelli’de Haziran 1982’de yurtdışına kaçtı. Ancak aynı yıl Tunus’ta yakalanarak Türkiye’ye getirildi ve tutuklandı.

Bayrampaşa Cezaevi’ne konulan Banker Kastelli, yargılandığı dolandırıcılık davasından beraat ettiği 1984’e kadar tutuklu kaldı. Dönemin Bayrampaşa Cezaevi Başgardiyanı İsmail Oğuz o günleri şöyle anlatıyor: 0 Banker Kastelli öbür tutukluların yatamayacağı en kötü yerde tek başına yattı gerçekten. Can emniyeti için. Dedik ki işadamıdır, hasmı olabilir. Medya da diyor ki “Kardeşim, kral gibi yerde yatıyor”. Hatta onun için bir amirimiz sorgulandı bile. Ben de mahkemede doğruları söyledim. Kastelli de beni kafamın üstünden öptü…

Kastelli’nin çöküşüyle mali sistemin ağır bir darbe yiyeceğini bilen Turgut Özal ve Kaya Erdem, Ziraat Bankası ve Pamukbank aracılığıyla Kastelli’ye büyük miktarda kredi sağlamaya çalışmış ancak başaramamıştı.

Kastelli’nin ardından Hisarbank ve İstanbul Bankası da battı. Böylece Türkiye ilk kez o tarihlerde tanık olduğu banka batışlarına daha sonraki yıllarda bir çok kez tanık olacak ve hatta alışacaktı, ama her şeyin ilki en etkili örnek olmaya da devam ediyordu. On binlerce insanı perişan eden, intiharlara yol açan tam bir facia ortaya çıkacaktı.

Krizin ve diğer bankerlerin faturasının kesildiği Kastelli, cezaevinden çıktıktan iki yıl sonra yani 1986 yılında da benzer işler yaptı. Üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen insanların yine paralarını ona emanet etmeleri anlaşılamadı.

Kastelli’nin bu kadar badireden sonra yine yatırım işlerine girmesini anlamak zor. Ancak bu başarının sırrını kendisi şu sözlerle yıllar önce anlatmıştı: ”Kemal Derviş’in babası Rıza Derviş Büyük Kulüp’ten dostum. Rıza Derviş’in servetini ben yönlendiriyordum. Babası İş Bankası’nın ortağı idi. Unireal ve Rabak gibi o dönemin güçlü şirketlerinde hisseleri vardı. Servetinin önemli bir kısmını devlet tahvili ve hazine bonosunda değerlendirirdi…”

Kastelli’nin hayatı daha sonra mafyayla çakıştı. Hatta organize suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz adını ilk kez onu ayaklarından kurşunlattığı olayla duyurdu. Ancak 2005 yılına gelindiğinde rekor hapis cezasına çarptırılan Yılmaz’la ilgili mahkeme kararında ‘Banker Kastelli’ için ekonomik konularda Yılmaz’a danışmalık yaptığı suçlaması yöneltiliyordu. Ancak mahkeme ifadesini sanık olarak değil şahit olarak aldı.

Banka batma devrinin başlangıcını yapan Banker Kastelli’nin yolu yıllar sonra batan bankaları kurtarmak için kurulan TMSF ile de kesişti. Bank Ekspres’in sahibi Korkmaz Yiğit, tüm mal varlığına el konulmasına rağmen Cevher Özden’e ödeme yapmıştı. 20.11.2002 tarihli belgeye göre bu miktar 12 milyon 698 bin 497 dolardı.

Üvey oğlunun mezarı başında tabancasıyla 11 kez ateş eden Abidin Cevher Özden’in intihar girişiminde bulunmuştu. Özden piyasaya borcu olduğunu ve alacaklıların kapısına dayandığı için daraldığını anlatıyordu. Başucunda intihara kalkıştığı üvey oğlu Hakan Bahadır, 1982 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetmişti

Arkadaşlarının aşırı gururlu biri olarak tanımladığı Kastelli’nin içinde bulunduğu zor durumu gösteren son olay, birkaç ay önce yaşandı. Cevher Özden’in 370 bin YTL’lik borcu yüzünden kefil olan 50 yıllık eşi Mukadder Özden’in Nişantaşı’ndaki evine haciz geldi. Bu olayın ardından üvey oğlu Süleyman Cemil Bahadır, bir an evvel annesini Cevher Özden’den annesini boşamak istediğini açıkladı.

Birçok badireyi atlatan ancak artık 80’ine merdiven dayayan Cevher Özden, 2 Haziran 2008 günü öğlen saatlerinde geride üç mektup bırakarak hayatına son verdi. Eşine, çocuklarına ve savcılığa yazdığı bu mektuplarda “Medya ve basın üzerime çok geldi. Psikolojim bozuldu. Hiç yoktan yere suçlandım. Ailem ile aram bozuldu. İşlerim bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir” yazıyordu.


Leave a Comment

Loading...