Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Cem Güneş Kimdir

Cem Güneş (d. 1966, İzmir), Norveç’te yaşayan Türk şair, yazar ve program yapımcısı.

Cem Güneş, 1966 Ağustos’unda İzmir’de dünyaya geldi. Çocukluğunu Anadolu’nun çeşitli bölge ve yörelerinde yaşadı. Lise yılları ise, “dünyanın en güzel bozkır kenti” dediği Ankara’da geçti. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde eğitim gören Cem Güneş, 1987 yılında Norveç’e yerleşti ve o tarihten bu yana Norveç’te yaşamını sürdürmektedir. Aynı zamanda bu ülkenin vatandaşıdır.

Norveç dilini, Trondheim’de kiliseye bağlı bir okulda öğrendi (1988). Oslo’da tiyatro-film makyajı ve cilt uzmanlığı üzerine eğitim veren bir meslek okulunu bitirdi (1992). Norveç Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (NRK) radyoculuk eğitimi gördü (1993). Aynı kurumda, 1993 yılından bu yana program yapımcılığı görevini sürdürmektedir.

Aynı zamanda, 1995’ten bu yana TRT Norveç fahri temsilciliği ve muhabirliği ve 1998’den bu yana, Sabah Gazetesi Avrupa sayısına haber ve yazı yazmaktadır. Cem Güneş, yeminli çevirmendir.

Şiirleri
Türk dilinin yanı sıra, Norveç dilinde de şiirler yazan Cem Güneş’in şiirleri, lirik bir duyarlılığı yansıtan yoğunluklu içeriğiyle dikkat çeker. Yaşadığı tarisel dönemi ve coğrafyayı ironik bir dille ve temiz bir dil ustalığıyla işleyen Cem Güneş, edebiyat çevrelerinde, genç yaşına rağmen usta işi şiirler yazan bir şair sayılmaktadır. Şaire göre “şiir, duygunun sözcüklerle söylenildiği dile özgün olarak melodisel şekillenmesidir”. Bir başka deyişle, “şiir duygunun yükselişidir; sıkıştırılmış, yoğun edebiyattır; büyülü sözcükler ve mısralardır”.

Şair, “Şiirler” adlı şiirinde, şiirin varoluşsal sürecini şu sözlerle dile getirmektedir: “Şiirler, yaşanacağı yaşanmışın, yaşanabilinirmişin ışığına yansıtır. / Şiirler, mesajdan dolup, roman yazamaya üşenenlerin bilgilerini; / sayfalara kıyamayanların, haykırışlarını duyurur, temkinlice… / Şiirler, idraklerin ardı ardı ile gelmesi ve birinin, birilerinin veya / bir “şeyin” baruta kibrit vurması ile dökülür kağıtlara…”

Öykücülüğü
Cem Güneş’in öykücülüğüne gelince, ünlü edebiyatçı Mahmut Makal, abece dergisinin Ağustos 1999 sayısında şunları söyelmektedir: “Cem Güneş iki şiir kitabından sonra gelen bu eseriyle gurbet edebiyatımıza çok önemli bir katkıda bulunuyor. Avrupa’nın kuzeyindeki soğuk ucunu, o ucun insanını, o uca kadar giden insanlarımızı sıcak bir anlatımla ve insalcıl bir yürekle kucaklıyarak bize getiriyor. Otuzüç yaşında olduğuna göre gurbette yaşayan yazarlarımızın belki de en genci. İzlenimlerini öyküleştirdiği bu kitabın dilinin, anlatımının aksamadan akması ve konuların da ilginçliği dolayısıyla, okurun ilgisini çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Edebiyatın ana kuralı, ele alınan konunun edebi bir bicimde verilmesidir. Bu açıdan ele alınca yazarın başarılı olduğunu görüyoruz. Kaldı ki, konuları da anlatımı da ilginç. Gerçek anlamda edebi, yani yazınsal. Kitap ilk öykü kitabi da olsa ilk eser izlenimi vermiyor. Ayrica Norvec’in düzenini, havasını ve o düzen, o hava içindeki, başka ülkelerden, özellikle Türkiye’den gelmiş insanlarin bulundukları ortamı, koşulları, davranışları tökezlemeden ve merakla izliyorsunuz. Satırların altında buram buram yurt özlemi. Yurt özleminin yaninda gurbet dedigimiz ülkenin oturmuş, tıkır tıkır işleyen düzeninden de memnun oluş. Okurken, her iki duyguya da hak verdirecek ögeleri buluyoruz öykülerin havasında”.

Oslo Üniversitesi, Doğu Avrupa ve Oriental Bilimler Kürsüsü’nde Türkolog olan Doç. Dr. Bernt Brendemoen ise, Cem Güneş’in öykücüğü konusunda şunları söylemektedir: “Norveç’te doğmuş fakat otuz yıldan beri Türkiye’ye sıkça gelen, hatta uzun bir süre Türkiye’de kalmış olan bir Norveçli olarak bana Cem Güneş’in öyküleri özellikle ilginç geldi. Onları okurken uzun yıllar Norveç’te yaşamış olan bir Türk’ün edindiği izlenimlerin ilginçliği ötesinde toplumlarımızın ve insanlarının psikolojisinin birbirlerine olan zıtlıkları ve benzerlikleri konusunda bir çok şey öğrendim. Yazarın içinde yaşadığı ortamdan sözcük haznesi gibi ayrıntılarda bile ne kadar etkilendiğini gördüğümüz halde, yine de Akdenizli benliğini koruduğunu görüyoruz. Yurt dışındaki Türklerin çoğunluğunun bulunduğu Orta Avrupa’nın kuzeyindeki ülkelerin gerçekten dünyanın öbür ülkelerinden apayrı ortamları olduğunu yabancı bir yazarın gözleriyle görmek son derece ilginçtir. Zira Norveç, gerçekten yazarın belirttiği gibi bir ‘karanlık, soğuk ve yalnızlıklar ülkesidir’. Dünya’nın en iyi ülkesinin Norveç olduğuna kanaat getiren Norveçliler, gerçeklerin böyle olmadığına kanaat getirmelidirler. Cem Güneş’in öyküleri Norveççe’ye de çevrilirse, hem kendi özelliklerini daha objektif bir gözle gören bir Akdenizlinin ilginç iç dünyası ile aşina olurlar.”

Cem Güneş’in kendisi ise, ilk öykü kitabı olan “Oslo’da Olay Var” için şunları söylemektedir: “Öykü kitabımın rengine dikkat ediniz! Kıvılcım rengi. Kıvılcım renginin tonları. Olay ve olaylar.. ve çıkardıkları kıvılcım… Norveç istediği kadar soğuk, beyaz ve sakin olsun. Zaman zaman kıvılcımlar çıkıyor. Kişisel dramların kıvılcımlarını birilerinin o siyah tuvalin üzerinde takip edip hissetmesi sürpriz değil. Biz insanlar çocukken tanıştığımız ilk kitapları ve bize özenle seçilerek gösterilen dünyayı ilk defa kavrarken; herkesin bir standard A4 kağıdı gibi yaşami olduğunu sanırız. Yani çocukluk, gençlik, bir iş, bir aile, bir araba, gül bahçeli bir ev, normaliz ya; bir oğlan bir kız çocuk. Hep pembe ve açık mavi renkli yaşam… Ama bir de gerçekler var ya… çogu zaman normalin dışına taşmak, yaşlanmak… ya da sakat olarak yaşamak.. neden doğduk, şimdi de ölüyoruz? sorusunu sordugumuz o an… Gurbet var ya… Dev bir makamda veya para içinde yüzerken bir de bakarız hastalık, uyuşturucu veya acimasiz bir aşk kuşa cevirmiş kahramanları. İnsan ömrü aslında pamuk ipliğine bağlı. Çocukken Kafamızda çizdiğimiz o standard yaşama çok küçük bir azınlık sahip. Bunun dışına taşanlar ise büyük çoğunluktur. Işte bu çoğunluğun kendi ülkesinden uzaklarda yaşayan kesimi, öyku kitabimda çokça kaleme aldığım kesim oldu. Öykü kitabım da bu şekilde ortaya çıktı. Öykülerimi hep kış mevsiminde meydana getirdim. Kitap iki şiir kitabından sonra meydana getirdiğim ilk öykü kitabıdır. Bu internet sitesinde o kitaptan bağzı öyküler ilişikteki sayfalarda sunulmuştur.”

Yapıtları
* “Kutup Geceleri” (Şiirler, 1997)
* “Camgöz” (Şiirler, 1998)
* “Oslo’da Olay Var” (Öyküler, 1999)

Ek Bilgi
Cem Güneş Şiirleri


Leave a Comment

Loading...